Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Okiem eksperta: Jak ochronić instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

ochrona instalacji fotowoltaicznej przed pożarem
  
Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
 

Aby zadbać o bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, m.in. na wykorzystanie odpowiednich materiałów i wysokiej jakości zabezpieczeń, rzetelnie przygotowany projekt oraz poprawny montaż. Pomimo że statystycznie do awarii instalacji PV nie dochodzi często, to jeśli nie spełni się powyższych warunków, zwiększy się ryzyko wybuchu pożaru fotowoltaiki, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Spis treści:

  1. Rola rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
  2. Uzgodnienie projektu a odpowiedzialność rzeczoznawcy
  3. Zabezpieczenia zwarciowe i wyłącznik przeciwpożarowy

Rola rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych

Projekt instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 6,5kWp musi być konsultowany z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych. Wymóg ten wprowadzony przez nowelizację ustawy o prawie budowlanym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji PV.

Zapraszamy na trzyczęściowy wywiad z Janem Rachoniem, rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych, z którym firma Eaton przeprowadziła rozmowę na temat bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych.

Jak wygląda praca rzeczoznawcy ppoż. oraz jakie są najczęstsze przyczyny pożarów paneli fotowoltaicznych? Jak sprawdzić poprawność wykonania instalacji fotowoltaicznej zgodnie z normą PN-EN 62446?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w pierwszej części wywiadu z ekspertem.

Uzgodnienie projektu a odpowiedzialność rzeczoznawcy

W jakiej formie powinien zostać wykonany projekt techniczny instalacji i jakie informacje są niezbędne, aby rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych mógł go ocenić, zgodnie z najnowszymi zapisami prawa budowlanego?

W drugiej części wywiadu Jan Rachoń dzieli się wiedzą w zakresie przygotowywania projektu fotowoltaiki. Ekspert przedstawia także różnice między projektem budowlanym a technicznym.

Zabezpieczenia zwarciowe i wyłącznik przeciwpożarowy

Czym różni się wyłącznik od rozłącznika ppoż.? Czy każda instalacja PV wymaga zabezpieczenia zwarciowego? Jaką rolę odgrywa falownik? Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed przepięciami? Jaki detektor iskrzenia dobrać do instalacji fotowoltaicznej? Ostatnia części rozmowy z Janem Rachoniem dotyczy kwestii technicznych, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz tego, jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje firma Eaton.

Eaton oferuje szeroki wybór komponentów dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych, zaczynając od podstawowych zabezpieczeń takich jak podstawy bezpiecznikowe, wkładki topikowe gPV i ograniczniki przepięć DC, wyłączniki DC z wyzwalaczami do realizowania funkcji przeciwpożarowych po gotowe rozdzielnice DC i AC. Wszystkie rozwiązania Eaton zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i mają pełną zgodność z międzynarodowymi normami.

Poznaj pełną ofertę rozwiązań fotowoltaicznych Eaton dla domów i obiektów komercyjnych. A jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze urządzeń do fotowoltaiki, skorzystaj z konfiguratora fotowoltaiki. fotowoltaika

Liczniki serii 7M.38 mają możliwość pomiaru następujących parametrów na każdej fazie: moc czynna, bierna, pozorna, napięcie chwilowe, prąd chwilowy, częstotliwość, kąt fazowy, THD prądu i napięcia, napięcie międzyfazowe.
Biorąc pod uwagę maksymalny prąd znamionowy 80A przy 70°C, a także zgodność z certyfikatem MID liczniki serii 7M to idealne urządzenia do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Poza tym liczniki znajdą swoje zastosowanie w domach i mieszkaniach, biurach, hotelach, a także systemach fotowoltaicznych.