Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Ładowarki do samochodów elektrycznych - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

słupek do ładowania samochodów elektrycznych
  
Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
 

W dobie kryzysu energetycznego oraz nieustających wzrostów cen paliw obserwujemy rosnący popyt na samochody z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Wiele osób przed kupnem tak zwanego elektryka nurtuje pytanie, jak w praktyce będą wyglądały możliwości ładowania nowego auta oraz w jakie niezbędne urządzenia i akcesoria należy się wyposażyć. DOKTORVOLT - polski producent stacji ładowania samochodów elektrycznych odpowiada na najważniejsze pytania.

Spis treści:

  1. Samochody elektryczne – dlaczego warto w nie zainwestować?
  2. Czym są ładowarki samochodowe?
  3. Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem ładowarki samochodowej?
  4. Gdzie najlepiej kupić ładowarkę samochodową?
  5. Gdzie i jak można ładować samochody elektryczne?

Samochody elektryczne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Problemy związane z szeroko pojętą ekologią i ograniczeniem emisji spalin coraz mocniej wdzierają się do zbiorowej świadomości ludzi, nie tylko dla ludzi młodszego pokolenia. Jak się okazuje, mają coraz większy wpływ na nasze wybory konsumpcyjne. Jednak ekologia to tylko jeden z wielu powodów, dla których samochody z silnikami elektrycznymi zyskują na popularności. Branża automotive jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozwojowych gałęzi przemysłu w Europie i na świecie. Zmiana trendu wynika nie tylko z troski o środowisko, ale również z czystej kalkulacji. Coraz więcej użytkowników dróg dochodzi do wniosku, że zakup auta na prąd to po prostu dobra inwestycja: dla wielu osób stają się adekwatną odpowiedzią na kryzys wywołany nieustającymi wzrostami cen paliw.

Dodatkowymi zaletami, które sprzyjają posiadaniu samochodu elektrycznego są drobne przywileje, które mogą znacznie ułatwić codzienne przemieszczanie się po mieście – możliwość korzystania z buspasów, darmowe parkingi, możliwość wjazdu do stref z ograniczonym dostępem dla samochodów spalinowych, wyższe odpisy amortyzacyjne i zniesienie akcyzy na samochody elektryczne.

Czym są ładowarki samochodowe?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych określane często skrótem EV (Electric Vehicle), są to specjalne stanowiska wyposażone w odpowiednio zaprojektowane ładowarki zasilane prądem z lokalnej sieci energetycznej. Stacje ładowania najczęściej występują w postaci wolnostojących stacji ładowania bądź wallboxów, które można zamontować w dowolnym miejscu na ścianie. Tego typu ładowarki znajdują się w ofercie DOKTORVOLT - producenta rozdzielnic budowlanych oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem ładowarki samochodowej?

Podczas wyboru odpowiedniej ładowarki EV oraz akcesoriów często zastanawiamy się, jakie będą najlepsze pod względem mocy, a co za tym idzie szybkości ładowania czy typu wykorzystywanej wtyczki.

Przed zakupem ładowarki EV należy koniecznie sprawdzić:

  1. maksymalną moc ładowania samochodu. Zdecydowana większość samochodów jest ładowana mocą do 11 kW, niektóre do 22kW. Jest to więc pierwsze z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem wallboxa.
  2. jeśli zamierzamy zakupić ładowarkę do użytku domowego, wówczas niezwykle istotnym czynnikiem w doborze ładowarki jest moc przyłączeniowa obiektu. Dobierając moc wallboxa należy zwrócić uwagę, aby nie była ona większa od mocy przyłączeniowej. Dodatkowo należy uwzględnić pracujące już urządzenia elektryczne. W tym celu należy skontaktować się z elektrykiem, aby dokonać poprawnego wyboru. Najbardziej popularnym rozwiązaniem do użytku domowego jest ładowarka 11kW.
  3. warto również zwrócić uwagę na typ gniazdka w naszym samochodzie. Najbardziej uniwersalne (popularne) są stacje z wtyczką typu 2, ponieważ ładowarki z gniazdkiem typu 1, jak i 2 mogą podłączyć do nich swoje samochody, jednakże konieczne będzie użycie specjalnej przejściówki lub dedykowanego kabla.
  4. wyposażenie samochodu – często w wyposażeniu znajduje się już kabel do ładowania. W innym przypadku, do każdej ładowarki trzeba osobno dokupić kabel – najbardziej popularny to kabel zakończony wtyczką i gniazdem typ 2.

Ważna jest MOC
Ze względu na moc, wyróżnia się trzy rodzaje ładowarek EV.

  • Ładowarki podłączane do gniazd 230 V – są najsłabsze i zarazem najwolniejsze ładowarki, przy których czas ładowania baterii jest bardzo długi i często wynosi ponad 20 godzin.
  • Stacje ładowania 1 - 3 fazowe. Ładowarki zasilane 1 fazą o mocy do 7,4 kW. W przypadku ładowarek z 3 fazami moc osiąga do 22 kW (prąd zmienny). Czas ładowania w zależności od pojemności baterii może wynosić do kilku godzin. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez posiadaczy pojazdów EV.
  • Stacje o mocy powyżej 22 kW charakteryzują się ładowaniem za pomocą prądu stałego – najszybsze ze wszystkich, ze względu na potężną moc. Mogą być jedynie instalowane tylko miejscach z odpowiednim przyłączem energetyczny. Nie nadają bowiem się do warunków domowych.

Odpowiedni TYP WTYCZKI
Szansa trafienia na nietypową wtyczkę jest największa w przypadku starszych aut używanych oraz tych sprowadzanych z zagranicy.
W przypadku ładowania AC, wyróżniamy standardowe dwa typy wtyczek.

  • TYP 1 – ten typ wtyczki można spotkać w samochodach sprowadzanych z USA. Nie obsługuje możliwości oferowanych przez instalacje 3-fazowe dlatego wykorzystuje się je do najsłabszych stacji ładowania pod względem mocy (do 7,4kW). Istnieje jednak możliwość zakupu specjalnej przejściówki, z typu 1 na typ 2.
  • TYP 2 obsługuje instalacje 1 - 3 fazowe. W przypadku instalacji 1-fazowych pozwala na ładowanie pojazdu z mocą do 7,4 kW, a instalacji 3-fazowych z mocą do 22 kW. Jest to także najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny typ wtyczki do ładowania prądem AC. Jest to złącze najbardziej rozpowszechnione w Europie, które określa norma IEC 62196-2.

W przypadku ładowania DC, ładowanie odbywa się przy użyciu wtyczek o zupełnie innych standardach – w Europie jest to typ wtyczki CCS/Combo2, dzięki której moc ładowania dochodzi nawet do 350 kW. Aktualnie prawie każdy producent, który w Europie oferuje auta z możliwością ładowania prądem stałym, stawia na złącze CCS.

Ciekawostka !
Samochodom Tesla dedykowane są specjalne złącza (Tesla Supercharger) o mocy 50-120 kW.

Najczęściej montowane stacje ładowania wyposażone są w uniwersalne gniazda typu „drugiego”. Firma DOKTORVOLT posiada w ofercie kilka propozycji stacji ładowania EV, które różnią się pod względem mocy, modelu oraz przeznaczenia.

stacje ładowania 11kW 22kW Doktorvolt

Niezależnie jaką ładowarkę wybierzemy, najważniejsze jest to, aby spełniała wszelkie normy bezpieczeństwa, jakościowe oraz posiadała odpowiednie certyfikaty tj. TÜV, ISO 9001, CE, IEC 61439, EN 62196-2. Warto zwrócić uwagę także na to, jakim stopniem ochrony IP charakteryzuje się dany model.

Gdzie najlepiej kupić ładowarkę samochodową?

Ładowarkę oraz inne niezbędne akcesoria można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sklepach internetowych. Jednak ze względu na wygodę oraz bardziej konkurencyjne ceny, sklepy internetowe cieszą się nieco większą popularnością. Ogromną zaletą zakupów online jest to, że klienci mogą w spokoju zapoznać się dokładnie z opisami właściwości technicznych oraz opiniami innych osób, które nabyły wcześniej sprzęt.

Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa i niezawodność zarówno ładowarki jak i inne akcesoria do ładowania samochodów elektrycznych najlepiej kupować tylko od sprawdzonych producentów, którzy posiadają niezbędne certyfikaty jakości. Produkty firmy DOKTORVOLT niewątpliwie do takich należą. Każdy poszczególny etap w produkcji ładowarek jest starannie sprawdzany przez specjalistów. Wszystko po to, aby każda sztuka spełniała wszelkie normy bezpieczeństwa, wymagania jakościowe oraz środowiskowe. To tak ważne w dzisiejszych czasach, gdy mamy niejednokrotnie do czynienia z prowadzeniem nieuczciwej polityki jakości.

Gdzie i jak można ładować samochody elektryczne?

W związku z rosnącą liczbą pojazdów elektrycznych pojawia się coraz więcej stacji i punktów, gdzie można doładować swojego „elektryka”. Stacje ładowania EV najczęściej spotkać można przy autostradach, centrach handlowych bądź na niektórych stacjach paliw.

Niemniej jednak, takich punktów jest wciąż za mało. Stąd coraz większa popularność tak zwanych domowych stacji ładowania, które można zainstalować np. w garażu. To bardzo wygodna i praktyczna alternatywa, daje nam możliwość naładowania auta na swojej posesji, w dowolnym momencie.

Sam proces ładowania samochodu elektrycznego, nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy podjechać samochodem pod ładowarkę, a następnie podłączyć przewód ładowania do ładowarki i do auta. Jeżeli przewód ładowania jest zintegrowany z daną stacją ładowania, wystarczy po prostu wpiąć wtyczkę do gniazda w naszym pojeździe.

Pamiętaj!
Sprawny samochód to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Warto więc zwrócić uwagę na akcesoria jakie dobieramy do naszego samochodu, ponieważ one również mają wpływ na jego eksploatację oraz codzienne użytkowanie.