Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Kabel do kamery monitoringu - podstawowe informacje i parametry

jaki kabel do kamery monitoringu

Stabilne łącze oraz brak zakłóceń w przesyłaniu sygnału to najważniejsze co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając kabel do kamery monitoringu. Jakie kable stosuje się w tego typu instalacjach oraz na jakie parametry musisz zwrócić uwagę? Zebraliśmy podstawowe informacje o kablach do kamer monitoringu w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Co musisz wiedzieć, wybierając kabel do kamery monitoringu?
  2. Podstawowe informacje o kablach do kamer monitoringu
  3. Jakie parametry przewodu do kamery monitoringu wziąć pod uwagę przy zakupie?
  4. Dlaczego wybór odpowiedniego kabla do monitoringu jest tak ważny? Co w przypadku, gdy zostanie niewłaściwie dobrany?
  5. Jak sobie poradzić ze spadkami napięć na zasilaniu kabla do monitoringu?

Co musisz wiedzieć, wybierając kabel do kamery monitoringu?

Na początek rozłóżmy na czynniki pierwsze szeroko rozumiany monitoring, w który chcesz wyposażyć swój dom, biuro czy halę produkcyjną. Są tak naprawdę dwie składowe: kabel doprowadzający zasilanie oraz kabel odpowiedzialny za przesyłanie sygnału. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są też kable hybrydowe, które łączą zasilanie z przesyłem sygnału.

Oczywiście są też połączenia bez konieczności używania kabli (np. kamery Wi-Fi), ale w takim przypadku ograniczeniem jest odległość przesyłu. W tym artykule skupimy się natomiast na samych kablach do kamer monitoringu.

Najważniejsze przy wyborze kabla do kamery zewnętrznej jest określenie:

  • rodzaju monitoringu (analogowy lub cyfrowy),
  • zasilania (prądem stałym lub zmiennym),
  • warunków montażu – odległość od źródła prądu do kamery.

Podstawowe informacje o kablach do kamer monitoringu

Jeśli mówimy o podstawowym podziale kabli do kamer monitoringu, to tak jak wspomnieliśmy, różni je przede wszystkim przeznaczenie oraz budowa. Zacznijmy od doprowadzenia zasilania. Tu możemy wyróżnić dwa rodzaje kabli:

  • Kable typu skrętka - wewnątrz takiego kabla znajduje się 8 przewodów skręconych w 4 pary. Taka konstrukcja pozwala na uniknięcie zakłóceń elektromagnetycznych, fachowo nazywanych przesłuchami.
  • Kable hybrydowe - potrafią jednocześnie zasilać oraz przesyłać sygnał do kamer (instalacje PoE). Przykładem może być ten przewód koncentryczny z zasilaniem w jednym.

WAŻNE: Skrętki mogą mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci ekranu z folii lub siatki. W instalacjach monitoringu wykorzystuje się również skrętki nieekranowane (UTP). Wykorzystanie skrętek do zasilania kamery monitoringu jest możliwe tylko w przypadku napięcia 12 V i na niewielkich odległościach, do około 11 metrów. Aby zwiększyć zasięg, często stosuje się trzy skrętki jednocześnie. Do zasilania kamery IP można również wykorzystać zasilacze PoE – wówczas wystarczy użyć tylko jednej skrętki.

Jakich kabli do monitoringu używa się do doprowadzenia sygnału (transmisji obrazu)?

  • Kable koncentryczne, czyli takie, w których za przewodzenie prądu odpowiada żyła miedziana lub aluminiowa otoczona izolacją i oplotem (ważne, był to kabel ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi).

Skrętka również spełni tu swoje zadanie, ale to koncentryki stosowane są częściej. W niektórych przypadkach sprawdzą się natomiast kable światłowodowe. Wykorzystuje się je w kamerach sieciowych, a także tam, gdzie sygnał jest transmitowany na dłuższych dystansach.

Budowa kabla koncentrycznego do kamery zewnętrznej może mieć formę:

  • przewodu jednożyłowego – wówczas konieczne jest podłączenie niezależnego zasilania;
  • przewodu ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi – takie kable mogą służyć zarówno do zasilania, jak i do przesyłania sygnału.

Jeśli interesuje Cię szczegółowy opis budowy tych kabli, dużo cennej wiedzy znajdziesz w tym artykule: Przewód koncentryczny CESAT – Nowa Generacja.

Jakie parametry przewodu do kamery monitoringu wziąć pod uwagę przy zakupie?

Kable i przewody mają określoną charakterystykę, którą zawsze znajdziesz w karcie produktu. Przy zakupie kabli koncentrycznych największe znaczenie mają następujące parametry:

  • liczba żył wewnętrznych – kable jednożyłowe nie mogą być wykorzystane do zasilania, w monitoringu stosuje się kable ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi i kable czterożyłowe;
  • rodzaj izolacji – w instalacjach wewnętrznych stosuje się kable z powłoką FRHF lub PVC, na zewnątrz można wykorzystać kable z powłoką PE lub żelowane (te można także zakopywać w ziemi);
  • rodzaj wtyku – w monitoringu stosuje się wtyki BNC lub RCA;
  • tłumienność falowa – im większa średnica żyły, tym mniejsza tłumienność;
  • impedancja falowa – do kamer monitoringu podłącza się kable o impedancji 75 om.

kabel do kamery monitoringu skrętka czy koncentryk

Na co zwrócić uwagę, wybierając skrętki i kable światłowodowe do przesyłania sygnału? Tu najważniejszymi parametrami są przepustowość, od której zależy jakość obrazu, a także tłumienność falowa. Gdy chcesz wykorzystać kabel typu skrętka, możesz zastanawiać się także, jaką jego wersję wybrać: z ekranem czy nieekranowaną. Czy takie dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne?

W większości przypadków można bez obaw podłączyć tańszą skrętkę nieekranowaną. Ryzyko pojawienia się zakłóceń wywołanych polem elektromagnetycznym jest w przypadku monitoringu zewnętrznego niewielkie.

rejestracja tim

Dlaczego wybór odpowiedniego kabla do monitoringu jest tak ważny? Co w przypadku, gdy zostanie niewłaściwie dobrany?

Większość zakłóceń pojawia się w wyniku złego dopasowania rodzaju kabla kamery monitoringu do odległości, na jaką będą przesyłane prąd i sygnał. Przykładem nieprawidłowego użycia jest wykorzystanie skrętki zamiast kabla światłowodowego na dużym dystansie. Znaczna odległość w połączeniu z nieodpowiednim kablem może sprawić, że pogorszy się jakość przesyłanego obrazu.

Tutaj może nasuwać się pytanie – jaki przewód do kamer monitoringu będzie lepszy: koncentryczny czy skrętka? Wiele argumentów przemawia za tzw. koncentrykami. Ich zaletą jest odporność na spadki napięcia i zniekształcenia obrazu na większych odległościach. Ale tak jak pisaliśmy wyżej, najważniejsze jest przeznaczenie konkretnego kabla.

kabel do kamery monitoringu

Jak sobie poradzić ze spadkami napięć na zasilaniu kabla do monitoringu?

Spadki napięcia to problem, który pojawia się przede wszystkim w kamerach monitoringu zasilanych prądem 12 V. Takie wahania zależą także od innych czynników:

  • natężenia prądu;
  • długości kabla;
  • średnicy przewodu;
  • materiału, z którego jest wykonana żyła kabla.

Niewielkie spadki napięcia, do 1 V, nie muszą utrudniać pracy kamery monitoringu. Większe wahania mogą być jednak źródłem zakłóceń. Jak temu zapobiec?

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zasilacza 12 V (na krótkich odcinkach) lub zasilacza regulowanego, który umożliwi kompensację napięcia i wyrównanie go do odpowiedniego poziomu. Zakłócenia obrazu i inne problemy z jakością wynikają najczęściej nie tyle z nieprawidłowej pracy samej kamery do monitoringu, ile z niepoprawnie użytego lub podłączonego kabla.

Pamiętaj, że powyższy tekst jest tylko omówieniem podstawowych zagadnień związanych z przewodami do kamer monitoringu. Podane w nim informacje nie wyczerpują w pełni tematu.