Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Ciasno... coraz ciaśniej, czyli na co zwrócić uwagę projektując okablowanie fabryki lub hali?
Podpis zdjęcia
Linie przesyłowe w fabrykach i magazynach tworzą system powiązanych ze sobą naczyń, które – niczym krwioobieg – muszą zapewnić łączność, niezawodność i szybkość dotarcia do wszystkich ruchomych elementów w coraz bardziej ograniczonej przestrzeni. Na co zwrócić uwagę projektując system okablowania hali?
linia
Elastyczność kabli

Coraz mniejsza powierzchnia hal i coraz większe skomplikowanie systemów wymusza dynamiczne zastosowania, w których występują bardzo małe promienie gięcia. Może to szybko doprowadzić miedziane linki konwencjonalnych kabli do granic ich naprężeń mechanicznych, powodując awaryjność i przestoje. Niezbędnym rozwiązaniem w takim środowisku są elastyczne kable przeznaczone specjalnie do pracy ciągłej w ograniczonej przestrzeni. Najmniejszy dostępny na rynku współczynnik gięcia wynosi zaledwie czterokrotność średnicy kabla. Są to kable, w których żyła wykonana ze stopu najwyższej jakości osłonięta jest bardzo elastycznym, odpornym na ścieranie, bezhalogenowym płaszczem z TPE, który zapobiega powstawaniu pęknięć i złamań. Jest to idealne rozwiązanie dla zastosowań o dużej dynamice, gdyż zapewnia ponad 40 milionów cykli zgięć. Kable nowej generacji bardzo dobrze nadają się do krótkich, bardzo szybkich ruchów, np. w maszynach przenoszących "pick-and-place". Przewody te sprawdzą się zarówno w budynkach jak i na zewnątrz, dzięki swojej odporności na promieniowanie UV, niskie temperatury i olej, a te z certyfikatem zgodności ISO klasy 1 mogą być również używane w pomieszczeniach czystych. Najlepsze kable na rynku mają gwarantowaną żywotność 36 miesięcy, co daje ogromny komfort funkcjonowania.

A jeżeli kable miedziane, to jakie?

Elastyczne kable o minimalnym promieniu gięcia są niezbędne przy krótkich i szybkich przesuwach. Jeżeli decydujemy się na kable miedziane, to muszą to być kable o specjalnej konstrukcji. W takich kablach poszczególne żyły wykonane z miękkiej miedzi poddawane są dodatkowo w procesie produkcji specjalnemu procesowi sznurowania oraz skręcania, co sprawia, że cały przewód wykazuje znacznie większą elastyczność oraz miękkość w porównaniu z tradycyjnymi przewodami. Elastyczność takich kabli jest dodatkowo zwiększona poprzez wykorzystanie wysoce odpornych na ścieranie oraz bardzo miękkich materiałów płaszcza. Gwarantuje to długą żywotność w prowadnikach, nawet w najbardziej dynamicznych i najmniejszych przestrzeniach montażowych, jak również w przemyśle półprzewodników, gdzie stosuje się prowadniki o bardzo małym promieniu gięcia. Kable takie prowadzą przewody w bardzo szybkich i krótkich przesuwach, o długości od 0,5 do 1 metra, np. w automatach montażowych SMD. Konwencjonalne przewody napierają na prowadnik, zmieniając jego ułożenie, w nowoczesnych kablach miedzianych problem ten jest rozwiązany właśnie dzięki zastosowaniu bardzo giętkiego materiału.

Możliwość prowadzenia kabli w dowolnym kierunku

Nie tylko kable, ale także ich prowadniki mają znaczny wpływ na zapewnienie elastyczności, niezawodności oraz niskich kosztów aplikacji przemysłowych. Prowadniki powinny umożliwiać doprowadzenie kabli we wszystkich wymiarach a jednocześnie zapewniać dynamikę i szybkość działania całej linii. Najnowsze koncepcje dostępne na rynku składają się z prowadnika z automatycznie wysuwanymi trzpieniami i kompaktową rynną prowadzącą. Umożliwia to prowadzenie aplikacji wiszących, stojących oraz na boku bez bocznego przyspieszenia. Nawet długie przesuwy z ruchomym biegiem dolnym są możliwe dzięki zamocowaniu prowadników z automatycznymi trzpieniami w rynnie biegu górnego.

Automatyczne wysuwanie trzpieni (niebieskie) mocno przytrzymuje prowadnik w rynnie prowadzącej. Kiedy ogniwo łańcucha ugina się w promieniu, trzpień wraca automatycznie (zielony) i zwalnia łańcuch. Ze względu na swoją elastyczność, e-prowadnik może być stosowany na przykład w obrotowym urządzeniu rentgenowskim z ramieniem C.

Podpis zdjęcia

System może być stosowany w pionowych, okrężnych aplikacjach. Jest np. oczywistym wyborem do zastosowania w kompaktowej przestrzeni obrotowych skanerów rentgenowskich z ramieniem C. Elastyczność takiego prowadnika daje użytkownikowi możliwość opracowania zupełnie nowych koncepcji projektowania maszyn. Podstawowa zasada automatycznego systemu trzpieni blokujących jest prosta: trzpienie zintegrowane w ogniwach bocznych mocno trzymają prowadnik w rynnie prowadzącej. Gdy ogniwo łańcucha jest wygięte w promień, trzpień składa się automatycznie i zwalnia prowadnik z prowadnicy. Kiedy ogniwo prowadnika wychodzi z promienia i łączy się z rynną, trzpień wysuwa się i automatycznie zabezpiecza z powrotem w rynnie. Eliminuje to potrzebę stosowania bardziej kosztownych systemów rynny prowadzącej. W ten sposób zmniejszone są koszty produkcji.

Taki system nie ma prawie żadnego ścierania i zużycia, więc zwiększa się żywotność prowadnika. Kolejną zaletą jest mobilność jego ogniw. Gwarantują one, że prowadnik działa bezpiecznie i cicho, nawet przy małych promieniach gięcia i długich przesuwach.