Inwertery (off-grid) (24)

Inwerter off-grid (inaczej – inwerter wyspowy lub falownik) jest rodzajem przetwornicy napięcia. Wykorzystuje się go w instalacjach fotowoltaicznych do zmiany wartości napięcia prądu wytwarzanego przez panele słoneczne. W instalacji fotowoltaicznej jest produkowany prąd stały. Inwerter off-grid przekształca go w prąd zmienny, odpowiedni do zasilania urządzeń wykorzystywanych w domu. Dodatkowo zabezpiecza instalację. Kontroluje częstotliwość i napięcie prądu, a w razie wykrycia nieprawidłowości odcina zasilanie.
z

1

AZO DIGITALAZO00D1244
Cena:
AZO DIGITALAZO00D1174
Cena:
VOLT POLSKA3SR3000001
Cena:
AZO DIGITALAZO00D1305
Cena:
AZO DIGITALAZO00D1197
Cena:
AZO DIGITALAZO00D1196
Cena:
VOLT POLSKA3SSH100012
Cena:
GOODWEGW10K-BT
Cena:
GOODWEGW8K-BT
Cena:
GOODWEGW5K-BT
Cena:
GOODWEGW6K-BT
Cena:
QOLTEC53875
Cena:
Cena:
AZO DIGITALAZO00D1337
Cena:
VOLT POLSKASR3000004
Cena:
POWER WALKERSOLAR INVERTER 3600 LGT OFG
Cena:
FOXESSAC1-3.7-E
Cena:
GROWATTSPF 5000 ES
Cena:
VOLT POLSKAGREEN BOOST 3000 3kW 245V VOLT Polska
Cena:
POWER WALKERSOLAR INVERTER 5600 LGT OFG
Cena:
Cena:
EPEVERUP5000-MH8042
Cena:
AZO DIGITALAZO00D1244
Cena:

Dzięki inwerterowi off-grid możesz bez przeszkód zasilać domowe urządzenia elektryczne prądem wyprodukowanym przez panele fotowoltaiczne. Ten ważny element instalacji przetwarza napięcie prądu i dostosowuje je do potrzeb sprzętu elektrycznego. Co ważne, inwerter off-grid umożliwia także ładowanie akumulatorów energii.

Po zmianie sposobu rozliczania fotowoltaiki coraz więcej osób decyduje się na magazynowanie nadwyżek energii. Z wielu powodów opłaca się to bardziej niż oddawanie ich do sieci energetycznej. Aby było to możliwe, w instalacji powinien się znajdować specjalny akumulator (zwany magazynem energii), a także inwerter off-grid – urządzenie, które będzie zasilać go prądem.

Do czego służą inwertery off-grid?

Inwerter off-grid (inaczej – inwerter wyspowy lub falownik) jest rodzajem przetwornicy napięcia. Wykorzystuje się go w instalacjach fotowoltaicznych do zmiany wartości napięcia prądu wytwarzanego przez panele słoneczne. W instalacji fotowoltaicznej jest produkowany prąd stały. Inwerter off-grid przekształca go w prąd zmienny, odpowiedni do zasilania urządzeń wykorzystywanych w domu.

Dodatkowo inwerter zabezpiecza instalację. Kontroluje częstotliwość i napięcie prądu, a w razie wykrycia nieprawidłowości odcina zasilanie.

W jakich instalacjach wykorzystuje się inwertery off-grid?

Tego typu falowniki są odpowiednie do instalacji fotowoltaicznych, które nie są podłączone do sieci energetycznej i nie oddają do niej nadwyżek prądu. Inwerter off-grid ma możliwość ładowania akumulatorów gromadzących energię z paneli solarnych.

Czym różnią się inwertery off-grid od inwerterów on-grid i hybrydowych?

Inwerter off-grid to taki, który nie ma możliwości podłączenia do zewnętrznej sieci energetycznej. Odróżnia go to od inwertera on-grid, wykorzystywanego w instalacjach, w których oddaje się nadwyżki energii do sieci. Z kolei inwerter hybrydowy łączy w sobie funkcje obu urządzeń. Ten inteligentny falownik sam decyduje, czy oddać nadwyżki energii do sieci, czy przekazać je do akumulatora.

Co oznacza moc inwertera off-grid i ile powinna wynosić?

Moc inwertera off-grid oznacza faktyczną moc czynną prądu, jaką urządzenie jest w stanie przetworzyć. Powinna być dostosowana do mocy paneli fotowoltaicznych.

Zalecaną praktyką jest przewymiarowanie – wówczas moc paneli fotowoltaicznych jest nieco większa niż moc falownika (o 105–120% w przypadku modułów skierowanych na południe i nawet o 160% przy skierowaniu ich na wschód i zachód). Dzieje się tak dlatego, że panele rzadko pracują z pełną wydajnością. Pozwala to osiągnąć maksymalną sprawność instalacji, a jednocześnie uniknąć strat energii.