Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Siemens: Kompleksowa koncepcja zabezpieczeń na TIM.PL

Produkty, systemy i rozwiązania Siemensa w zakresie rozdziału energii niskiego i średniego napięcia znacznie przyczyniają się do poprawy efektywności, bezpieczeństwa i niezawodności instalacji. Rozwiązania te przeznaczone są zarówno do obiektów przemysłowych, jak i mieszkalnych oraz infrastrukturalnych. Trzon instalacji stanowią aparaty zabezpieczające z serii SENTRON.

Rodzina SENTRON zawiera całą gamę aparatury modułowej, wyłączników kompaktowych i powietrznych, rozłączników izolacyjnych i bezpiecznikowych oraz aparatury pomiarowej. Sprawdź portfolio produktów w zakresie aparatury modułowej.

Najważniejsze urządzenia zabezpieczające:
✔ Wyłączniki nadmiarowoprądowe (ochrona przed przeciążeniem i zwarciem)
✔ Wyłączniki różnicowoprądowe (ochrona przed porażeniem elektrycznym)ć
✔ Ochronniki przeciwprzepięciowe
✔ Przeciwpożarowe detektory iskrzenia

Instalacje elektryczne zgodnie z normami zabezpieczane są zazwyczaj wyłącznikami nadmiarowoprądowymi i wyłącznikami różnicowoprądowymi typu AC lub A. Pamiętajmy, że takie zabezpieczenia są niewystarczające do kompleksowego zabezpieczenia instalacji. Nie wykrywają one niebezpiecznego iskrzenia w instalacjach oraz prądów różnicowych pochodzących od nowoczesnych urządzeń elektrycznych z przekształtnikami częstotliwości, przez co nie chronią w niektórych przypadkach przed pożarami oraz przed porażeniem elektrycznym. Wypełnieniem dotychczasowej luki w zabezpieczeniach są przeciwpożarowe detektory iskrzenia 5SM6 oraz wyłączniki różnicowoprądowe typu F oraz typu B. W przypadku przeciwpożarowych detektorów iskrzenia należy zaznaczyć, że firma Siemens jest pierwszym i jak dotąd jedynym producentem, który wprowadził tego typu zabezpieczenia na europejski rynek.

Wyłączniki nadmiarowoprądowe stanowią zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe:
W ofercie Siemensa dostępne są następujące serie wyłączników nadmiarowoprądowych:

Seria 5SL – wyłączniki przeznaczone do infrastruktury

Seria 5SY – wyłączniki przeznaczone do przemysłu

Wśród każdej z serii dostępne są aparaty o różnej zdolności łączeniowej

W ramach serii 5SL występują wyłączniki o zdolności łączeniowej 6 kA (5SL6) oraz 10 kA (5SL4). W ramach przemysłowej serii 5SY dostępne są wyłączniki o zdolności łączeniowej 10 kA (5SY4), 15 kA (5SY7) oraz 25 kA (5SY8). Dodatkowo w skład serii 5SY wchodzą również wyłączniki 5SY5 przeznaczone do instalacji prądu stałego do 440 V DC. Należy wspomnieć, że wszystkie podane wartości odnoszą się do zdolności łączeniowej według normy IEC 60898 (ta norma dopuszcza obsługę aparatów przez osoby niewykwalifikowane). Seria przemysłowa 5SY została również przebadana zgodnie z normą IEC 60947 i odpowiednie wartości zdolności zwarciowej według tej normy dostępne są na zapytanie (wytrzymałości te są wyższe niż dla normy IEC 60898).

Wyłączniki różnicowoprądowe jako dodatkowa ochrona przed porażeniem przy dotyku pośrednim i bezpośrednim

Do niebezpiecznych sytuacji (porażeń, pożarów) może dochodzić wskutek wadliwego oprzewodowania, uszkodzeń izolacji oraz niefachowo prowadzonych prac instalacyjnych. W celu prawidłowego zabezpieczenia instalacji elektrycznej przed tego typu zagrożeniami należy stosować wyłączniki różnicowoprądowe.

Na polskim rynku w dalszym ciągu powszechnie stosowane są wyłączniki różnicowoprądowe typu AC, które działają tylko w przypadku wystąpienia prądu różnicowego sinusoidalnego. Tego typu nieodkształcone przebiegi prądu różnicowego w dzisiejszych instalacjach zdarzają się coraz rzadziej. Przykładowo w niemieckich normach krajowych DIN nie jest dozwolone stosowanie wyłączników typu AC do zabezpieczania gniazd wtyczkowych. Absolutnym minimum powinno być stosowanie wyłączników typu A, które działają nie tylko w przypadku sinusoidalnych prądów różnicowych, lecz również w przypadku prądów różnicowych ze składową stałą.

W przypadku nieprawidłowego doboru wyłączników różnicowoprądowych należy spodziewać się, że z jednej strony aparat może nie zadziałać wtedy, kiedy będzie to konieczne, lub z drugiej strony może dochodzić do niepotrzebnych wyłączeń wskutek impulsowych prądów udarowych.

Dodatkowo w dzisiejszych instalacjach coraz częściej mamy do czynienia z nowoczesnymi urządzeniami 1-fazowymi ze zintegrowanymi przemiennikami częstotliwości (np. pralkami lub pompami ciepła). Stosowanie tego typu urządzeń może generować prądy różnicowe o mieszanym charakterze częstotliwościowym. Aby sprostać takim wymaganiom, Siemens wprowadził do sprzedaży wyłączniki różnicowoprądowe typu F, które są przystosowane do prawidłowego działania w wyżej wymienionych warunkach.

W ramach oferty Siemensa dostępne są dwie serie wyłączników różnicowoprądowych:

Seria 5SV – typ A oraz typ AC

Seria 5SYSeria 5SM – typ F oraz typ B

Wśród każdej z serii dostępne są aparaty o znamionowych prądach różnicowych 30, 300 i 500 mA. Dostępne są wykonania bezzwłoczne, krótkozwłoczne oraz selektywne. Najnowsze wyłączniki serii 5SV są kompatybilne z akcesoriami do wyłączników nadmiarowoprądowych 5SL/5SY.
Wyłączniki kombinowane są to urządzenia, które w jednej obudowie posiadają zintegrowane zabezpieczenie nadmiarowoprądowe oraz zabezpieczenie różnicowoprądowe

Siemens w swojej ofercie posiada tego typu aparaty i są one oznaczane symbolem 5SU1. Do wyboru mamy urządzenia o charakterystyce wyzwalania B, C i D oraz typie zabezpieczenia różnicowoprądowego AC, A, F i B/B+.

Stosowanie tego typu zabezpieczeń pozwala na oszczędność miejsca w rozdzielnicy w porównaniu do alternatywnego rozwiązania na oddzielnych wyłącznikach nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym. Ponadto oszczędzany jest czas na oprzewodowanie takich aparatów. Detektory iskrzenia

Dotychczasowa koncepcja ochrony instalacji elektrycznych zawarta w europejskich normach i stosowana przez wszystkich producentów aparatury zabezpieczającej niskiego napięcia posiadała poważną lukę. Żaden z aparatów zabezpieczających, takich jak bezpieczniki, wyłączniki nadmiarowoprądowe i wyłączniki różnicowoprądowe, nie wykrywa niebezpiecznego iskrzenia (szeregowego) w instalacjach elektrycznych będącego przyczyną wielu pożarów. Iskrzenie może występować m.in. z powodu utraty styku (np. obluzowania przewodów w gniazdach odpływowych), silnego zginania i naciągania przewodów, które prowadzi do ich mechanicznego uszkodzenia (pękanie izolacji i żył), lub z powodu zmiażdżenia przewodu.

Siemens, jako pierwszy i dotychczas jedyny producent, wprowadził na europejski rynek innowacyjny produkt, który stanowi doskonałe uzupełnienie dla ochrony przez wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe, wypełniając dotychczasową lukę w ochronie przed pożarami spowodowanymi iskrzeniem w instalacjach elektrycznych.

Przeciwpożarowy detektor iskrzenia 5SM6 wykrywa niebezpieczne iskrzenie i automatycznie odłącza zagrożony obwód, zapobiegając w ten sposób powstaniu pożaru

Ponadto urządzenie rozpoznaje i ignoruje iskrzenie, które występuje w normalnych warunkach pracy niektórych urządzeń (np. wiertarki, odkurzacza), dzięki czemu unika się niepotrzebnych wyłączeń.
Opisywane aparaty znajdują zastosowanie szczególnie w miejscach, w których pożar może nie zostać wykryty w odpowiednio krótkim czasie np.:

- w sypialniach, pokojach dziecięcych,

- w miejscach, w których działają bez nadzoru urządzenia o wysokim poborze mocy (nocne działanie pralek, zmywarek itp.),

- w domach opieki, szpitalach.

Ponadto detektory 5SM6 mogą być stosowane w pomieszczeniach zawierających cenne przedmioty – w bibliotekach, muzeach oraz galeriach – oraz w pomieszczeniach wykończonych łatwopalnymi materiałami, szczególnie w zabytkowych kościołach drewnianych. Dodatkowo detektory 5SM6 mogą pomóc uniknąć pożaru w pomieszczeniach, w których przetwarzane są materiały łatwopalne: np. w warsztatach stolarskich, piekarniach, oborach, stodołach.
Detektory iskrzenia stosowane są wraz z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi 5SY lub wyłącznikami kombinowanymi 5SU1.

Wyładowania atmosferyczne i przepięcia łączeniowe mogą prowadzić do uszkodzenia drogiego sprzętu elektronicznego oraz utraty danych zapamiętanych na nośnikach cyfrowych

Z tego powodu w instalacjach elektrycznych należy stosować odgromniki oraz ochronniki przeciwprzepięciowe. W ofercie Siemensa dostępne jest kompletne portfolio produktów potrzebnych do prawidłowego zabezpieczenia instalacji w tym zakresie.

Rodzina produktów 5SD7 składa się z:

- odgromników typu 1 (klasa B),

- ochronników kombinowanych typu 1+2 (klasa B+C),

- ochronników typu 2 (klasa C),

- ochronników typu 3 (klasa D)

Wymienione powyżej aparaty składają się z podstawy oraz wymienialnych ochronnych modułów wtykowych. W celu poprawnego wybrania ochronników przeciwprzepięciowych warto skorzystać ze specjalnie przygotowanego poradnika doboru tych aparatów.

Siemens nie poprzestaje na spełnianiu obecnie obowiązujących standardów i norm w produkowanych urządzeniach

Wraz ze swoimi kompletnymi systemami i produktami wybiega w przyszłość i już dziś spełnia wymagania standardów, które będą obowiązywały w przyszłości. Wyznacza w ten sposób kierunek rozwoju dla pozostałych firm w branży. Przykładem są opisane w tym artykule przeciwpożarowe detektory iskrzenia oraz wyłączniki różnicowoprądowe typu F.