Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jak oszczędzać energię? 10 praktycznych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd

porady jak oszczędzać prąd elektryczny

Cen prądu nie da się mrozić w nieskończoność. Prędzej czy później czekają nas podwyżki. Co możesz zrobić, by odczuć je w jak najmniejszym stopniu? Jak oszczędzać energię i jak wdrożyć nawyki, które pomogą Ci na co dzień? Mamy dla Ciebie aż 10 sposobów na ograniczenie zużycia prądu!

Spis treści:

  1. Oszczędzaj energię – teraz opłaca się to bardziej niż kiedykolwiek!
  2. Sposób 1: zrób prosty audyt zużycia prądu w swoim domu
  3. Sposób 2: wybierz odpowiednią taryfę lub znajdź tańszego dostawcę prądu
  4. Sposób 3: postaw na energooszczędny sprzęt RTV i AGD
  5. Sposób 4: zadbaj o wydajną pracę lodówki, kuchenki elektrycznej i piekarnika
  6. Sposób 5: wymień tradycyjne oświetlenie na LED-owe
  7. Sposób 6: maksymalnie wykorzystuj dzienne światło
  8. Sposób 7: wyjmij wtyczkę z gniazdka, gdy nie korzystasz ze sprzętu
  9. Sposób 8: pierz, zmywaj, prasuj rzadziej
  10. Sposób 9: masz ogrzewanie elektryczne? Sprawdź, jak oszczędzać prąd
  11. Sposób 10: stwórz niezależne źródło prądu i oszczędzaj pieniądze
  12. Chcesz uszczelnić swój budżet domowy? Zacznij oszczędzać energię już dziś!

Oszczędzaj energię – teraz opłaca się to bardziej niż kiedykolwiek!

Niedawno dowiedzieliśmy się, że ceny prądu w 2023 r. wzrosną. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, niższe stawki obejmą tylko te osoby, które w swoich gospodarstwach domowych zużyją nie więcej niż 2000 kWh energii (lub 2600 kWh dla rolników, osób z Kartą Rodziny Dużej lub gdy w domu jest osoba z niepełnosprawnością).

Jeśli Twoje roczne zużycie energii przekroczy tę wartość, zapłacisz więcej – a w 2023 r. trzeba się liczyć z wysokimi podwyżkami. Może warto przeanalizować wydatki na energię i zacząć wdrażać nawyki, które pomogą Ci oszczędzać prąd? Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu – to dobry moment na podjęcie działania!

Nawet jeśli rocznie zużywasz mniej niż 2000 kWh energii elektrycznej, warto spróbować nieco zmniejszyć tę ilość. Rząd przygotował jeszcze jedną propozycję dla osób, które zdecydują się na oszczędzanie energii w domu. Jeśli zmniejszysz zużycie prądu o 10%, będziesz mógł liczyć na dodatkowy 10-procentowy rabat.

Gra jest warta świeczki, dlatego sprawdź nasze 10 sposobów na oszczędzanie energii i wybierz spośród nich te, które są dla Ciebie możliwe do zrealizowania. A na dobry początek…

Sposób 1: zrób prosty audyt zużycia prądu w swoim domu

Twoje zarządzanie wydatkami na energię elektryczną ogranicza się tylko do regularnego płacenia rachunków? Aby ustalić, ile dokładnie prądu zużywasz i jak możesz oszczędzać energię elektryczną, warto zrobić w tym obszarze nieco więcej.

jak sprawdzać rachunki za prąd

Przede wszystkim przyjrzyj się dokładnie swojemu zużyciu prądu. Na bieżąco możesz je kontrolować, obserwując licznik energii (jeśli korzystasz z licznika mechanicznego starego typu, warto wymienić go na elektroniczny, bardziej precyzyjny i dostarczający większej ilości informacji). Sama obserwacja oczywiście nie wystarczy – dane najlepiej zapisywać raz w miesiącu w zeszycie lub w pliku w Excelu. W ten sposób uzyskasz podstawę do analizy zużycia energii w ciągu roku.

Przeanalizuj także rachunki za energię elektryczną z kilku ostatnich miesięcy. W wielu przypadkach nie musisz nawet zbierać papierowych dokumentów. Większość dostawców udostępnia klientom internetowy panel, na którym możesz powrócić do faktur nawet sprzed roku.

Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą Ci na wyciągnięcie odpowiednich wniosków – może dowiesz się w ten sposób, w jakich miesiącach zużycie prądu jest u Ciebie największe lub przekonasz się, że warto korzystać z taryfy nocnej (szczegóły znajdziesz w akapicie poniżej)?

Sposób 2: wybierz odpowiednią taryfę lub znajdź tańszego dostawcę prądu

Pamiętaj, że nie jesteś skazany na jednego dostawcę prądu. Zmiana firmy, która będzie dostarczała Ci energię elektryczną (sprzedawcy, a nie dystrybutora), jest dość prosta. Większością formalności zajmuje się nowy dostawca. Twoim obowiązkiem jest jedynie wypowiedzenie umowy z dotychczasowym. Jak oszczędzać energię elektryczną dzięki zmianie sprzedawcy prądu?

jak zmienić dostawcę prądu

Zacznij od dokładnego porównania cen. Możesz w tym celu skorzystać z jednego z kalkulatorów internetowych lub zrobić to samodzielnie. Pod uwagę bierze się cenę za 1 kWh prądu. W przypadku poszczególnych sprzedawców stawki mogą się różnić o kilka lub nawet kilkanaście groszy. Rocznie może przynieść Ci to oszczędności rzędu 150–200 zł! Nie zawsze musisz decydować się na tak radykalny krok, jak zmiana firmy sprzedającej prąd.

Możesz pozostać u tego samego dostawcy i zmienić jedynie taryfę, w której się rozliczasz. Czy warto skorzystać z taryfy nocnej?

Odpowiedź na to pytanie przyniesie Ci audyt zużycia prądu, o którym czytałeś wcześniej. Jeśli okaże się, że zużywasz dużo energii elektrycznej od 22:00 do 6:00, dzięki taryfie nocnej za prąd możesz zapłacić mniej. W godzinach nocnych warto wówczas włączać urządzenia grzewcze, pralkę czy zmywarkę.

Sposób 3: postaw na energooszczędny sprzęt RTV i AGD

Aby oszczędzić prąd, możesz spróbować krócej korzystać z komputera czy telewizora. Jak jednak ograniczyć zużycie energii elektrycznej przez sprzęty, które muszą działać przez cały czas lub przynajmniej być uruchamiane codziennie?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup nowej lodówki, pralki, zmywarki lub innego domowego urządzenia, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Takie informacje znajdziesz na specjalnej etykiecie. Poszczególne litery (od A do G) oznaczają wskaźnik efektywności energetycznej. Wybierając nowe urządzenie do swojego domu, staraj się, aby był on jak najwyższy. To prawda, że urządzenia z kategorii A są przeważnie nieco droższe, ale…

W dłuższej perspektywie ich zakup jest opłacalny! Pozwalają oszczędzać energię podczas codziennych obowiązków, które i tak musisz wykonać, prawda? O szczegóły zawsze pytaj sprzedawców.

Sposób 4: zadbaj o wydajną pracę lodówki, kuchenki elektrycznej i piekarnika

A co, jeśli masz już energooszczędny sprzęt RTV i AGD? Jak oszczędzać energię elektryczną w takim przypadku? Możesz zadbać o to, by sprzęt pracował z maksymalną wydajnością. Pomogą Ci w tym wskazówki dotyczące oszczędnej pracy, które zebraliśmy poniżej.

  • Lodówka – ustaw urządzenie z dala od źródeł ciepła i nasłonecznionych miejsc – dzięki temu będzie zużywała mniej energii do chłodzenia wnętrza. Unikaj też wkładania ciepłych potraw do lodówki i ogranicz czas, w którym drzwiczki są otwarte.
  • Kuchenka – jeśli masz wybór, zdecyduj się na płytę indukcyjną zamiast kuchenki elektrycznej – nie ma ona typowych elementów grzejnych, dzięki czemu zużywa mniej energii. Niezależnie od rodzaju kuchenki, zawsze gotuj potrawy pod przykryciem. W ten sposób woda lub inny płyn w garnku szybciej osiąga zadaną temperaturę, dzięki czemu proces gotowania trwa krócej.
  • Piekarnik – unikaj otwierania drzwiczek podczas pieczenia. Gdy to robisz, z wnętrza wydostaje się ciepłe powietrze. Aby powrócić do poprzedniego poziomu temperatury, urządzenie musi wygenerować dodatkową porcję energii. Piekarnik możesz wyłączyć na kilkanaście minut przed końcem pieczenia – będzie nadal ciepły i danie wewnątrz zdąży się dopiec.

Sposób 5: wymień tradycyjne oświetlenie na LED-owe

Chcesz oszczędzać prąd? Wyłącz światło! Jesienią i zimą trudno jednak spędzać wieczory w ciemnościach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z energooszczędnych źródeł światła. Najlepiej w warunkach domowych sprawdzają się żarówki LED-owe. I znowu - to prawda, że na początku musisz trochę zainwestować (szczególnie gdy masz duży dom), ale używanie ich przyniesie Ci najwięcej korzyści finansowych.

wymiana żarówek na ledy

Żarówki LED do użytku domowego mają moc poniżej 10 W, czyli kilkakrotnie mniej niż tradycyjne produkty. Mimo to dają silne, jasne światło, które skutecznie dociera do wszystkich miejsc w pomieszczeniu. Ich zaletą jest również długa żywotność – żarówek LED nie musisz wymieniać przez nawet kilka lat.

Oświetlenie LED-owe ma jeszcze jedną ważną przewagę nad tzw. żarówkami energooszczędnymi. W przeciwieństwie do nich nie potrzebują czasu na rozgrzanie i nie pobierają dużych ilości energii podczas włączania.

Sposób 6: maksymalnie wykorzystuj dzienne światło

Nawet gdy masz w domu energooszczędne źródła światła, najlepiej zrobić wszystko, by używać ich jak najmniej. Jak wykorzystać światło dzienne podczas wykonywania domowych obowiązków i dzięki temu oszczędzać prąd? Wypróbuj te porady:

  • jeśli pracujesz lub uczysz się w domu, ustaw biurko w pobliżu okna;
  • nie wieszaj w oknach firanek i zasłon, a rolety lub żaluzje opuszczaj tylko przy pełnym słońcu;
  • pracę lub wypoczynek, wymagające dużych ilości światła (np. czytanie, korzystanie z komputera, wykonywanie rękodzieła itp.) planuj na godziny poranne lub okołopołudniowe;
  • zadbaj o odpowiedni rozkład pomieszczeń – na sypialnie możesz przeznaczyć pokoje położone od północy i wschodu, salon, pokój dzienny lub dla dzieci powinny znajdować się od południa i zachodu;
  • pomaluj ściany na jasny kolor, który będzie odbijał światło dzienne – dzięki temu optycznie powiększysz i rozjaśnisz swój pokój.

jak oszczędzać prąd elektryczny sposoby

Sposób 7: wyjmij wtyczkę z gniazdka, gdy nie korzystasz ze sprzętu

O ile większość osób pamięta o wyjmowaniu z gniazdka ładowarki, suszarki do włosów i innych używanych sporadycznie sprzętów, to w przypadku urządzeń RTV bywa różnie. Opcja stand-by jest bardzo kusząca – nie trzeba wówczas sięgać za stolik czy szafkę, by za każdym razem wyjąć wtyczkę z gniazdka. Wystarczy wyłączyć urządzenie pilotem i pozostawić je w trybie czuwania.

Warto jednak wiedzieć, że tryb stand-by nie oznacza, że sprzęt nie będzie pobierał prądu. Podłączony do gniazdka telewizor, odtwarzacz lub inny sprzęt multimedialny zużywa ok. kilku watów dziennie. Wydaje się to niewiele, ale w skali miesiąca wygoda może Cię kosztować nawet kilkanaście złotych. Czy to mało czy dużo, niech każdy oceni indywidualnie. Jak oszczędzać prąd bez wyciągania wtyczki z kontaktu za każdym razem, gdy nie używasz sprzętu?

Najwygodniejszą opcją jest podłączenie kilku urządzeń do jednego przedłużacza/listwy zasilającej. Wówczas wystarczy odłączyć od zasilania samą listwę, a telewizor, odtwarzacz czy komputer przestaną pobierać prąd.

Przeczytaj także: Podpowiadamy. Jaki przedłużacz wybrać?

Sposób 8: pierz, zmywaj, prasuj rzadziej

Większość pralek i zmywarek pobiera tyle samo prądu niezależnie od tego, ile ubrań lub naczyń znajduje się wewnątrz. W przypadku gospodarstw domowych składających się z kilku osób to nie problem. A co, gdy mieszkasz samodzielnie, a przez to brudzisz mniej naczyń i ubrań niż duża rodzina?

Pamiętaj, by również w takim przypadku pralka i zmywarka były maksymalnie załadowane. Będzie to oznaczało rzadsze, ale bardziej efektywne pranie i zmywanie. A co z prasowaniem?

Coraz częściej pojawiają się też głosy zachęcające do tego, by zupełnie zrezygnować z prasowania ubrań. To nie zawsze jest możliwe – np. gdy pracujesz w miejscu, w którym wymaga się starannego, oficjalnego stroju lub gdy wybierasz się na przyjęcie. Jak oszczędzać energię elektryczną podczas prasowania?

Postaraj się ograniczyć częstotliwość używania żelazka i namów do tego także pozostałych domowników! Zamiast prasować osobno tylko swoje ubrania, możecie np. umówić się na jeden wspólny dzień prasowania w tygodniu. Twoje ubrania nie ucierpią w żaden sposób, gdy będą przechowywane w szafie do czasu, gdy uzbiera się większa liczba sztuk do wyprasowania. Ty za to oszczędzisz prąd, którego żelazko potrzebuje na rozgrzanie.

Sposób 9: masz ogrzewanie elektryczne? Sprawdź, jak oszczędzać prąd!

Coraz wyższe ceny energii są szczególnie dotkliwe dla osób, które zdecydowały się na montaż ogrzewania elektrycznego w swoim domu. Na szczęście również na tym polu masz kilka możliwości, by oszczędzać prąd.

Zacznij od najprostszych rozwiązań. Hasła nawołujące do zmniejszenia temperatury w domu o 1°C to nie puste slogany – w ten sposób naprawdę można zaoszczędzić (zdaniem ekspertów to sposób na rachunki mniejsze o 6%), a różnicy pomiędzy 21 a 20 stopniami niemal nie odczujesz.

jak oszczędzać prąd elektryczny sposoby

Zadbaj także o możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i dostosowania jej do swoich potrzeb i bieżących warunków. Pomoże Ci w tym dobry termostat. Nowoczesne termostaty to zaawansowane urządzenia elektroniczne, za pomocą których możesz swobodnie regulować pracą systemu grzewczego, np. zmniejszać grzanie w czasie, gdy nikogo nie ma w domu lub na czas wietrzenia pomieszczeń.

W przypadku modeli wyposażonych w funkcję sterowania przez Wi-Fi możesz to robić nawet zdalnie! Dzięki możliwości szybkiej i płynnej zmiany temperatury nie będziesz przegrzewać pomieszczeń i zaoszczędzisz na zużyciu energii elektrycznej.

Sposób 10: stwórz własne źródło energii elektrycznej i bądź niezależny

Wiele pomysłów na oszczędzanie prądu w domu możesz wdrożyć praktycznie od zaraz. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Duże oszczędności w rachunkach za prąd może przynieść Ci własne źródło prądu, czyli instalacja fotowoltaiczna. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku oszczędzanie energii będzie długofalowym procesem – inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio kilka lat. Czy warto zatem dołączyć do grona prosumentów, tak jak robi to coraz więcej osób w Polsce (w naszym kraju powstaje ponad 20 tys. nowych instalacji miesięcznie)?

jak oszczędzać prąd elektryczny sposoby

Jest to bardzo indywidualna kwestia, która powinna zostać przedyskutowana z fachowcem. W przypadku instalacji fotowoltaicznych jest mnóstwo norm i przepisów, które musi ona spełniać. Dlatego nigdy nie wykonuj instalacji fotowoltaicznych na własną rękę, jeśli nie masz w tym doświadczenia! Może wiązać się to z dużymi kosztami, a także zagrożeniami, ale więcej o instalacjach fotowoltaicznych przeczytasz tutaj:

Chcesz uszczelnić swój budżet domowy? Zacznij oszczędzać energię już dziś!

To było 10 sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd, które w większości możesz zastosować od razu. Najważniejsze jest natomiast samo przyjrzenie się swoim rachunkom za prąd oraz sprzętom, z których korzystasz na co dzień. Warto podkreślić, że oszczędzanie energii to nie tylko kwestia dobrych nawyków. Dużo ułatwia dostęp do wysokiej jakości sprzętu, a znajdziesz go na największej platformie dla profesjonalistów TIM.pl!