Znaleziono 1157 produktów w kategorii

Kable bezhalogenowe i ognioodporne

NKT SPÓŁKA AKCYJNA112411002D1000
Twoja cena:
ELPARHDGS-3X1,5(ŻO)
Twoja cena:
BITNERTN0100
Twoja cena:
BITNERTN0100
Twoja cena:
BITNERB52051
Twoja cena:
ELTRIMWCHVE05I00AEA0J_B
Twoja cena:
ELTRIMWCHVE03F00AEA0J_B
Twoja cena:
BITNERB52052
Twoja cena:
TECHNOKABEL S.A.1192 043 33
Twoja cena:
ELTRIMWCHVE05H00AEA0J_B
Twoja cena:
ELTRIMWCHV505G00AEA0J_B
Twoja cena:
BITNERB52000
Twoja cena:
ELTRIMWCHVE05J00AEA0J_B
Twoja cena:
BITNERB52063
Twoja cena:
ELTRIMWCHVE05K00CEA0J_B
Twoja cena:
ELTRIMWCHVE03G00AEA0J_B
Twoja cena:
TECHNOKABEL S.A.1192 009 33
Twoja cena:
BITNERTN0001
Twoja cena:
BITNERB52057
Twoja cena:
ELPARHDGS-2X1
Twoja cena:
TECHNOKABEL S.A.1192 012 33
Twoja cena:
TECHNOKABEL S.A.1197 002 23
Twoja cena:
LAPP KABEL0046014
Twoja cena:

Bezhalogenowe i ognioodporne

Kable ognioodporne różnią się od zwykłych kabli materiałem, z którego została wykonana izolacja. Zamiast halogenów, które podczas spalania wydzielają toksyczne substancje, znajdują się w nich polimery zawierające środki utrudniające rozprzestrzenianie się ognia.

Kable bezhalogenowe warto zastosować wszędzie tam, gdzie ograniczenie skutków ewentualnego pożaru jest szczególnie ważne – w obiektach przemysłowych, miejscach, gdzie przebywa duża liczba ludzi, szpitalach, elektrowniach czy miejscach przetwarzania danych. Chcesz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom budynku? Sprawdź, jakie kable bezhalogenowe oferujemy na TIM.pl!

Czym charakteryzują się kable bezhalogenowe i ognioodporne?

Kable bezhalogenowe to taki typ kabli i przewodów, który zamiast toksycznych halogenów (np. polichlorku winylu, kauczuku chloroprenowego, chlorowanego polietylenu, chlorosulfonowego polietylenu i węglowodorów fluoru) zawierają polimery na bazie czystego wodoru. Dzięki temu w razie pożaru i podczas procesu spalania kabli nie wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia substancje. Zastępujące halogeny związki polimerowe (najczęściej polietylen lub polipropylen) znajdują się w warstwie izolacji i oponie zewnętrznej kabla.

Aby kable bezhalogenowe były ognioodporne, stosuje się w nich specjalne mieszanki polimerowe zawierające środki utrudniające spalanie. Są to przede wszystkim wodorotlenki aluminium, z których podczas ogrzewania wydziela się woda krystalizowana. Ta substancja z jednej strony schładza miejsce pożaru, z drugiej powoduje wytwarzanie pary wodnej utrudniającej rozprzestrzenianie się płomieni. Charakterystyczne dla kabli bezhalogenowych jest także to, że w czasie ich spalania powstają małe ilości dymu.

Gdzie stosuje się kable bezhalogenowe i ognioodporne?

Kable ognioodporne montuje się w obiektach, które muszą spełniać podwyższone normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Są to np.:

 • lotniska, dworce kolejowe, stacje metra;
 • kopalnie i inne obiekty podziemne;
 • elektrownie;
 • miejsca przetwarzania danych (np. serwerownie);
 • sale operacyjne i oddziały intensywnej opieki medycznej;
 • schody ruchome i windy.

We wszystkich tego typu miejscach kable bezhalogenowe pomagają chronić nie tylko ludzi (którzy nie są dzięki nim narażeni na działanie szkodliwych związków chemicznych), ale także – ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia – dobra materialne.

Kable ognioodporne zapewniają także sprawne działanie instalacji zapewniających bezpieczeństwo podczas pożaru, np. systemów:

 • bezpieczeństwa pożarowego;
 • alarmowego;
 • oddymiania;
 • sygnalizacyjnych.

Szukasz kabla bezhalogenowego? Przed zakupem sprawdź jego parametry

Kabel bezhalogenowy powinien być dostosowany do właściwości instalacji elektrycznej, w której będziesz go wykorzystywać. Nasza oferta to ponad 1000 takich kabli – oznacza to, że na pewno znajdziesz wśród nich taki, który sprawdzi się w Twoim projekcie. Aby mieć pewność, że kable ognioodporne będą miały odpowiednie właściwości, zwróć uwagę na:

 • liczbę żył i ich znamionowy przekrój;
 • materiał, z którego wykonana jest żyła;
 • rodzaj i kolor izolacji;
 • znamionowe napięcie prądu, do którego przystosowany jest kabel;
 • ekranowanie kabla;
 • wiązki – dostępne są kable bez wiązek lub z wiązkami w parach i czwórkach.

Chcesz zapewnić bezpieczeństwo w obiekcie narażonym na działanie ognia? Wypróbuj bezhalogenowe kable ognioodporne z oferty TIM.pl!

Jednopixelowy obrazek