Znaleziono 1247 produktów w kategorii

Kable bezhalogenowe i ognioodporne

ELTRIMWCHVE03E00AEA0J_B
Cena:
ELTRIMWCHVE03F00AEA0J_B
Cena:
NKT SPÓŁKA AKCYJNA112411002D1000
Cena:
Powiadom o dostępności
ELPARHDGS-3X1,5(ŻO)
Cena:
NKT SPÓŁKA AKCYJNA112411001D1000
Cena:
BITNERB52063
Cena:
BITNERTN0100
Cena:
ELPARHDGS-5X1,5(ŻO)
Cena:
TECHNOKABEL S.A.1195 006 23
Cena:
TECHNOKABEL S.A.1897 014 05
Cena:
TECHNOKABEL S.A.1639 007 23
Cena:
Powiadom o dostępności
BITNERB10100
Cena:
ELPARN2XH-J-5X4-RE-1KV (B2CA)
Cena:
Powiadom o dostępności
ELPARN2XH-J-5X6-RE-1KV (B2CA)
Cena:
Powiadom o dostępności
ELPARHDGS-2X1,5
Cena:
Powiadom o dostępności
ELPARN2XH-J-5X10-RE-1KV (B2CA)
Cena:
TECHNOKABEL S.A.1195 001 23
Cena:
Powiadom o dostępności
ELPARHDGS-3X2,5(ŻO)
Cena:
TECHNOKABEL S.A.1897 013 05
Cena:
Powiadom o dostępności
ELPARN2XH-J-5X1,5-RE-1KV
Cena:
TECHNOKABEL S.A.1639 001 23
Cena:
NKT SPÓŁKA AKCYJNA112411004D0500
Cena:
Powiadom o dostępności
TECHNOKABEL S.A.1192 009 33
Cena:

Kable ognioodporne to specjalne typy przewodów elektrycznych, które zostały zaprojektowane tak, aby zachować integralność i kontynuować działanie nawet w warunkach wysokich temperatur i bezpośredniego działania ognia. Znajdują się w nich polimery zawierające środki utrudniające rozprzestrzenianie się ognia. Kable ognioodporne są niezbędne w miejscach, gdzie zachowanie ciągłości zasilania lub transmisji danych jest krytyczne nawet podczas pożaru, na przykład w systemach alarmowych, ewakuacyjnych lub w innych kluczowych instalacjach bezpieczeństwa w budynkach i konstrukcjach przemysłowych.

Kable bezhalogenowe warto zastosować wszędzie tam, gdzie ograniczenie skutków ewentualnego pożaru jest szczególnie ważne – w obiektach przemysłowych, miejscach, gdzie przebywa duża liczba ludzi, szpitalach, elektrowniach czy miejscach przetwarzania danych. Chcesz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom budynku? Sprawdź, jakie kable bezhalogenowe oferujemy na TIM.pl!

Czym charakteryzują się kable bezhalogenowe i ognioodporne?

Kable bezhalogenowe to taki typ kabli i przewodów, który zamiast toksycznych halogenów (np. polichlorku winylu, kauczuku chloroprenowego, chlorowanego polietylenu, chlorosulfonowego polietylenu i węglowodorów fluoru) zawierają polimery na bazie czystego wodoru. Dzięki temu w razie pożaru i podczas procesu spalania kabli nie wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia substancje. Zastępujące halogeny związki polimerowe (najczęściej polietylen lub polipropylen) znajdują się w warstwie izolacji i oponie zewnętrznej kabla.

Aby kable bezhalogenowe były ognioodporne, stosuje się w nich specjalne mieszanki polimerowe zawierające środki utrudniające spalanie. Są to przede wszystkim wodorotlenki aluminium, z których podczas ogrzewania wydziela się woda krystalizowana. Ta substancja z jednej strony schładza miejsce pożaru, z drugiej powoduje wytwarzanie pary wodnej utrudniającej rozprzestrzenianie się płomieni. Charakterystyczne dla kabli bezhalogenowych jest także to, że w czasie ich spalania powstają małe ilości dymu.

Gdzie stosuje się kable bezhalogenowe i ognioodporne?

Kable ognioodporne montuje się w obiektach, które muszą spełniać podwyższone normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Są to np.:

 • lotniska, dworce kolejowe, stacje metra,
 • kopalnie i inne obiekty podziemne,
 • elektrownie,
 • miejsca przetwarzania danych (np. serwerownie),
 • sale operacyjne i oddziały intensywnej opieki medycznej,
 • schody ruchome i windy.

We wszystkich tego typu miejscach kable bezhalogenowe pomagają chronić nie tylko ludzi (którzy nie są dzięki nim narażeni na działanie szkodliwych związków chemicznych), ale także – ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia – dobra materialne.

Kable ognioodporne zapewniają także sprawne działanie instalacji zapewniających bezpieczeństwo podczas pożaru, np. systemów:

 • bezpieczeństwa pożarowego,
 • alarmowego,
 • oddymiania,
 • sygnalizacyjnych.

Szukasz kabla bezhalogenowego? Przed zakupem sprawdź jego parametry

Kabel bezhalogenowy powinien być dostosowany do właściwości instalacji elektrycznej, w której będziesz go wykorzystywać. Nasza oferta to ponad 1000 takich kabli – oznacza to, że na pewno znajdziesz wśród nich taki, który sprawdzi się w Twoim projekcie. Aby mieć pewność, że kable ognioodporne będą miały odpowiednie właściwości, zwróć uwagę na:

 • liczbę żył i ich znamionowy przekrój,
 • materiał, z którego wykonana jest żyła,
 • rodzaj i kolor izolacji,
 • znamionowe napięcie prądu, do którego przystosowany jest kabel,
 • ekranowanie kabla,
 • wiązki – dostępne są kable bez wiązek lub z wiązkami w parach i czwórkach.
Jednopixelowy obrazek