Potencjometry (70)

Potencjometry, czyli rezystory nastawne, to urządzenia pozwalające regulować i zmieniać prąd przepływający przez obwód. Są dzielnikiem napięcia. czyli umożliwiają uzyskanie odpowiedniego stosunku napięcia wyjściowego do wejściowego. Potencjometry wykorzystuje się w sprzęcie audio, elektronicznych instrumentach muzycznych czy systemach oświetlenia. Jeśli nie masz pewności, który sprawdzi się w Twoim przypadku, przeczytaj nasze porady i karty produktów w tej kategorii!
EATON229491
Cena:
EATON229490
Cena:
EATON229489
Cena:
Cena:
SIEMENS3SU1200-2PS10-1AA0
Cena:
  • Indeks producenta:XB4BD912R10K
  • Indeks TIM:0004-00012-28397
  • Ocena:Dodaj opinię
SCHNEIDERXB4BD912R10K
Cena:
EATON232233
Cena:
Cena:
EATON229493
Cena:
Cena:
EATON229494
Cena:
Cena:
EATON229492
Cena:
Cena:
  • Indeks producenta:XB5AD912R10K
  • Indeks TIM:0004-00012-28404
  • Ocena:Dodaj opinię
SCHNEIDERXB5AD912R10K
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
LOVATOLPCPA005
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
LOVATOLPCPA010
Cena:
SIEMENS3SU1200-2PR10-1AA0
Cena:

Potencjometr, czyli rezystor nastawny, to urządzenie wykorzystujące do działania zjawisko oporu elektrycznego. Jest dzielnikiem napięcia – umożliwia uzyskanie odpowiedniego stosunku napięcia wyjściowego do wejściowego. Poszczególne rodzaje potencjometrów: analogowe i cyfrowe, o różnej charakterystyce i wartości rezystancji, regulowane za pomocą suwaków lub pokręteł, mają szerokie zastosowanie.

Potencjometry wykorzystuje się w sprzęcie audio, elektronicznych instrumentach muzycznych, systemach oświetlenia. Nie masz pewności, jaki potencjometr sprawdzi się w Twoim przypadku? Przeczytaj nasze porady i poznaj bliżej ofertę produktów w tej kategorii!

Jak działają potencjometry dostępne na TIM.pl?

Potencjometry to dość powszechnie występujące urządzenia, o stosunkowo prostym sposobie działania. Składają się z trzech wyprowadzeń. Dwa z nich są ze sobą połączone ścieżką o stałym poziomie rezystancji. Trzeci jest wyposażony w ślizgacz, za pomocą którego można regulować wartość oporu.

Choć poszczególne rodzaje rezystorów nastawnych różnią się budową, zastosowaniem i sposobem obsługi, to zasada ich działania jest zawsze taka sama.

Kiedy możesz potrzebować nowego potencjometru?

Większość naszych klientów kupuje nowe potencjometry jako części zamienne do sprzętu audio lub innych urządzeń. Dzięki temu mogą one działać sprawnie i bez zakłóceń. Potencjometr przydaje się także osobom, które chcą zbudować własny sprzęt lub zmodyfikować już istniejący.

Rezystor nastawny pozwala uzyskać optymalny stosunek pomiędzy napięciem wyjściowym a wejściowym w obwodzie elektrycznym. Jego właściwości możesz wykorzystać m.in. w instrumentach muzycznych, sprzęcie audio (np. do obsługi koncertów), systemach oświetlenia, a nawet w niektórych rodzajach silników.

Potencjometr analogowy czy cyfrowy? Jakie urządzenie wybrać?

Wśród naszych klientów można znaleźć zwolenników zarówno potencjometrów analogowych, jak i cyfrowych. Zaletą urządzeń działających analogowo jest duża swoboda w regulowaniu napięcia. Potencjometry cyfrowe mają więcej ograniczeń, jeśli chodzi o możliwości ustawień. Są natomiast łatwiejsze w obsłudze, mniej awaryjne, rzadko występują w nich także szumy i zakłócenia typowe dla niektórych (zwłaszcza tańszych) modeli potencjometrów analogowych.

To, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Nie można powiedzieć, że któryś z nich jest lepszy – warto przede wszystkim zastanowić się, na jakim efekcie Ci zależy i jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego sprzętu.

Jakie parametry potencjometrów mają największe znaczenie podczas zakupu?

Jeśli szukasz części zamiennej do urządzenia, zazwyczaj wiesz, jakiego rodzaju potencjometru potrzebujesz. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcesz samodzielnie zbudować instalację wyposażoną w potencjometr? Wówczas zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć urządzenie, które sprawdzi się w danych warunkach.

W przypadku potencjometrów kluczowe są:

  • sposób obsługi – wyróżnia się potencjometry obrotowe i suwakowe;
  • sposób zmiany rezystancji – według tego kryterium wyróżnia się potencjometry liniowe, logarytmiczne, wykładnicze;
  • wartość rezystancji – wyrażana w omach (Ohm);
  • stopień ochrony IP – im wyższy, tym lepiej potencjometr jest chroniony przed wilgocią i zanieczyszczeniami;
  • średnica otworu – to wartość, która ma znaczenie przede wszystkim przy montażu urządzenia.

Potencjometry, które oferujemy w naszym sklepie, to urządzenia wyróżniające się precyzją działania i zdolnością do pracy w trudnych warunkach. Wybierz dla siebie najlepszy potencjometr cyfrowy lub analogowy!

Jednopixelowy obrazek