ZUBR D2 chroni sprzęt przed wysokimi i niskimi napięciami, a także przed przerwą zerową. W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej przekaźnik napięciowy wyłącza obciążenie, a po normalizacji ponownie je włącza. Seria D2 to najlepiej sprzedające się przekaźniki. Posiadają kompaktową obudowe oraz szeroki zakres zastosowań,który wyróżnia je spośród innych produktów.
Wysoka dokładność pomiaru napięcia dzięki TrueRMS
TrueRMS ogranicza wpływ zakłóceń sieciowych na dokładność pomiaru napięcia, gdy kształt napięcia różni się od sinusoidy. Dzięki temu algorytmowi przekaźnik wyłączy obciążenie, zanim skok napięcia negatywnie wpłynie na podłączone urządzenia.
Profesjonalny model wyłączania obciążenia
Możesz aktywować profesjonalny model czasowego opóźnienia wyłączenia, aby zmniejszyć liczbę wyłączeń nowoczesnych urządzeń, które działają stabilnie przy określonych odchyleniach napięcia zasilania. Dzięki temu korzystanie z ProModel pozwala nie wyłączać sprzętu w przypadku odchyleń napięcia, które są bezpieczne pod względem wielkości i czasu trwania. Tworzenie trybu ProModel opiera się na «krzywej ITIC (CBEMA)»:
Zabezpieczenie przed przegrzaniem
Czujnik temperatury wewnątrz obudowy zapewnia bezpieczeństwo i wyłącza obciążenie, jeśli temperatura wewnątrz obudowy przekroczy 80°C, podczas gdy ekran miga napisem «oht». Po spadku temperatury poniżej 60°C urządzenie włączy obciążenie i przywróci działanie.
Jeśli zabezpieczenie zadziała więcej niż 5 razy w ciągu dnia, przekaźnik zostanie zablokowany, aby zwrócić uwagę użytkownika na aktualną niestandardową sytuację, aż temperatura wewnątrz obudowy spadnie poniżej 60°C («oht» przestanie migać) i jeden z przycisków jest wciśnięty. Jeśli chcesz sprawdzić temperaturę czujnika zabezpieczenia termicznego: w tym celu podczas przegrzania naciśnij przycisk «i», a jeśli przegrzewanie już nie występuje, przytrzymaj przycisk «i» przez 21 sekund.
Opóźnienie włączenia obciążenia awaryjnego
Domyślnie w przekaźniku z instalacji występuje minimalne opóźnienie włączenia obciążenia wynoszące 3 sekundy. W zależności od rodzaju podłączonego sprzętu możesz ustawić go w zakresie od 3 do 600 sekund. W przypadku urządzeń wrażliwych na częste zaniki napięcia, takich jak lodówki i klimatyzatory, zaleca się ustawienie opóźnienia włączenia na 2-3 minuty.
Zgodnie z ustawieniami domyślnymi opóźnienie jest liczone od momentu ustabilizowania się napięcia, w ustawieniach istnieje możliwość wybrania innego rodzaju opóźnienia, gdy odliczanie rozpoczyna się od momentu wyłączenia przekaźnika.
Dziennik alarmów dla 100 wartości
Dziennik ma możliwość zapamiętania w pamięci nieulotnej 100 ostatnich zadziałań awaryjnych (np. napięcie w momencie wyłączenia przekaźnika lub zadziałania zabezpieczenia przed przegrzaniem).
Komfort obsługi
ZUBR D2 posiada bardzo wygodne znormalizowane złącze I/O, nie ma potrzeby stosowania zacisku zerowego podczas podłączania. Urządzenie jest konfigurowane za pomocą trzech przycisków. Czwarty przycisk «i» służy do przeglądania dziennika alarmów i odszyfrowywania skrótów pozycji menu. Cyfrowy ekran stale wyświetla wartość napięcia, a także informacje systemowe. Możesz dostosować jasność ekranu w trybie czuwania.
Łatwa instalacja
Przekaźnik napięciowy ZUBR D2 jest bardzo kompaktowy, zajmuje miejsce 2 standardowych modułów w rozdzielnicy. Montowany jest w rozdzielnicy na standardowej szynie DIN o szerokości 36 mm. Jeśli w pomieszczeniu panuje podwyższona wilgotność lub istnieje możliwość przedostania się wody do urządzenia, wówczas płyta musi spełniać stopień ochrony IP55.
Dodatkowe opcje dla spersonalizowania ustawień
1. Czas wyłączenia w przypadku zaniku napięcia
Jest to konieczne dla tych, których sieć jest przeciążona mocnym sprzętem lub jego jakość jest niewystarczająca, co prowadzi do częstych spadków napięcia, a w efekcie częstych zadziałań przekaźników. W takiej sytuacji nie można bezpośrednio wpływać na okoliczności, ale można zmniejszyć liczbę wyłączeń przekaźników, poświęcając czas, jaki przekaźnik będzie czekał przed odłączeniem obciążenia.
W celu prawidłowego ustawienia czasu wyłączenia należy kierować się danymi dotyczącymi zabezpieczanego sprzętu.
Tak ustawiony czas będzie obowiązywał tylko wtedy, gdy napięcie spadnie ze 154 do 176 V (przy włączonym modelu profesjonalnym) lub od 120 do 210 V (przy wyłączonym modelu profesjonalnym). W innych sytuacjach czas wyłączenia jest stały (patrz tabela powyżej).
2. Histereza regulowana napięciem
W przypadku, gdy przekaźnik jest często wyzwalany, ale nie ma już możliwości rozszerzenia granic odpowiedzi, a obecne napięcie w sieci jest bliskie wystawionej granicy i stabilnie nie ma sensu stosować histerezy jako dodatkowego narzędzia w celu zmniejszenia liczby uruchomień. Dodanie histerezy pozwala zoptymalizować liczbę wyłączeń, upewniając się, że napięcie stało się bardziej stabilne i mniejsze niż ustalony limit. Optymalne limity napięcia i ustawienia histerezy pozwalają wyeliminować niestabilne napięcie zbliżone do ustalonych limitów.
3. Ochrona przed częstymi operacjami w przypadku niestabilnej sieci
Ogranicza liczbę powtarzających się operacji przekaźnika z rzędu, aby wyeliminować ich szkodliwy wpływ na chroniony sprzęt. Bez takiego zabezpieczenia sprzęt wrażliwy na częstą pracę, taki jak lodówka czy klimatyzator, może ulec awarii. Gdy zostanie osiągnięta maksymalna liczba zadziałań z rzędu, zadziała zabezpieczenie, przekaźnik zostanie zablokowany, a obciążenie wyłączone, dopóki użytkownik nie zwróci uwagi i nie naciśnie jednego z przycisków przekaźnika.
Napięcie sieciowe jest bliskie ustawionym limitom i nie jest stabilne. W takim przypadku szybkość odpowiedzi przekaźnika może zoptymalizować następujące ustawienia:
a) zwiększać wartości limitów odpowiedzi przekaźnika zgodnie z jakością sieci, tak aby chroniony sprzęt je tolerował;
b) wyregulować wartość histerezy za pomocą napięcia.
Właściwości techniczne ZUBR D2