Fotowoltaika
Fotowoltaika
Moduły fotowoltaiczne WRÓĆ DO MAPKI

Jeszcze w ubiegłym roku najczęściej sprzedawane były moduły polikrystaliczne, które swoją popularność zawdzięczały głównie zdecydowanie niższej cenie w stosunku do monokrystalicznych. Rozwój technologiczny i obniżenie kosztów produkcji modułów monokrystalicznych spowodował, że obecnie zdobyły one przewagę w budowie małych i średnich instalacji. Moduły polikrystaliczne stosowane są najczęściej w dużych instalacjach gruntowych lub tam gdzie nie jesteśmy ograniczeni miejscem. Wszędzie , gdzie zależy nam na osiągnieciu jak najwyższej wydajności z dostępnej do wykorzystania powierzchni, inwestorzy decydują się na wysokowydajne moduły monokrystaliczne.
Projektując rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu zachowaj 0,5 m odstępu od krawędzi dachu co zabezpieczy instalację przed porywistymi podmuchami wiatru.

Polikrystaliczne
 • niższa cena, korzystniejszy stosunek ceny do mocy zł/Wp
 • mniejsza moc i wydajność z tej samej powierzchni zabudowy,
 • korzystniejszy temperaturowy współczynnik mocy (ograniczenie mocy wraz ze wzrostem temperatury)
 • lepiej wykorzystują promieniowanie rozproszone, które przeważa w warunkach Polski
 • stosujemy tam gdzie nie jesteśmy ograniczeni powierzchnią zabudowy i względy estetyczne dopuszczają niebieski bądź granatowy kolor modułu.
Monokrystaliczne
 • wyższa cena, mniej korzystniejszy stosunek ceny do mocy zł/Wp, to jednak się w ostatnim czasie bardzo mocno zmienia i różnice są coraz mniejsze
 • większa moc i wydajność z tej samej powierzchni zabudowy,
 • nieco mniej korzystny temperaturowy współczynnik mocy (ograniczenie mocy wraz ze wzrostem temperatury)
 • lepiej wykorzystują promieniowanie bezpośrednie w słoneczny bezchmurny dzień
 • stosujemy tam gdzie jesteśmy ograniczeni powierzchnią zabudowy i zależy nam na osiągnięciu jak największej mocy zainstalowanej
 • czarny kolor ogniw często w połączeniu z czarnymi ramami pięknie komponuje się z nowoczesnymi pokryciami dachowymi i zaspakaja gusta najbardziej wymagających inwestorów.
Konstrukcja montażowa WRÓĆ DO MAPKI

Elementy konstrukcji wykonane z anodowanego aluminium lub ze stali nierdzewnej, co zapewnia wysoką wytrzymałość oraz odporność na korozję. W przypadku aluminiowych profili montażowych warto porównać ich wagę. Doświadczenia instalatorów pokazują, że ciężar około 1kg/mb gwarantuje sztywność konstrukcji i brak ugięć nawet podczas montażu i konieczności podparcia się na konstrukcji, czego oczywiście nie zalecamy.

Kable i przewody WRÓĆ DO MAPKI

W większości instalacji kable fotowoltaiczne pracują obciążone niezbyt dużym prądem rzędu około 8-9A. Ze względu na połączenie szeregowe modułów, prąd łańcucha nie ulega zmianie, zwiększa się natomiast napięcie mogące dochodzić do 1000V DC. Kable pracują pod stałym obciążeniem prądowym, często w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wysokiej, bądź bardzo niskiej temperaturze, w dużej wilgotnościzZakładany długi okres żywotności instalacji sprawia, że nie warto na tym elemencie oszczędzać. Istotny jest też staranny sposób mocowania kabli do konstrukcji, który uniemożliwi tarcie o jakiekolwiek elementy podczas wiatru. Należy przywiązać dużą wagę do ich właściwego doboru oraz jakości. Kable o cynowanych miedzianych żyłach, w podwójnej izolacji odpornej na UV.

W większości przypadków instalacji prosumenckich, wystarczający będzie przekrój 4mm2. W przypadku bardzo dużych odległości pomiędzy generatorem PV a inwerterem, rzędu kilkudziesięciu metrów, stosujemy przekrój 6mm2. Przekrój poprzeczny zawsze powinien być jednak obliczony, tak aby spadek napięcia nie przekraczał 1%.

Przewody układamy w taki sposób, aby nie powstawała pętla indukcyjna. Na poniższych ilustracjach prawidłowe i nieprawidłowe ułożenie przewodów.

Prawidłowe prowadzenie przewodów:

Nieprawidłowe prowadzenie przewodów.

Ochrona przeciwprzepięciowa WRÓĆ DO MAPKI

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana ochrona przeciwprzepięciowa zabezpieczy instalację przed skutkami wyładowań i przepięć. Jest także niezbędna ze względu na wymagania ubezpieczycieli.

Jeżeli obiekt nie posiada instalacji odgromowej lub istnieje techniczna możliwość zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych pomiędzy instalacją odgromową a generatorem PV (zwykle jest to około 0,5 do 1 m) stosujemy ograniczniki przepięć Typ 2. Przewody wyrównawcze o przekroju minimum 6mm2 Cu.

Jeżeli obiekt posiada instalację odgromową i nie ma technicznej możliwości zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych pomiędzy instalacją odgromową a generatorem PV stosujemy ograniczniki przepięć Typ 1+2 i przewód wyrównawczy o przekroju min 16mm2 Cu do szyny wyrównawczej. Należy połączyć konstrukcję PV z instalacją odgromową przewodami o przekroju minimum 25mm2 Cu

Inwerter to urządzenie przetwarzające energię elektryczną prądu stałego wyprodukowaną w generatorze fotowoltaicznym (zestaw połączonych szeregowo modułów) na energię prądu zmiennego. Inwerter to kluczowy i najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Tylko wybór markowego urządzenia zapewni długoletnią, wysokowydajną, a co najważniejsze bezawaryjną pracę. Tutaj zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Ze względu na charakterystykę pracy oraz rozkład promieniowania słonecznego w warunkach Polski, zaleca się przewymiarowanie mocy generatora PV w stosunku do mocy znamionowej inwertera o 10-15%. W przypadku odchylenia instalacji od kierunku południowego na wschód lub zachód, lub mniej korzystnego kąta nachylenia modułów PV, przewymiarowanie powinno dochodzić nawet do 30-35%.

W naszej ofercie znajdują się tylko wysokowydajne inwertery beztransformatorowe czołowych światowych producentów.

Ochrona odgromowa WRÓĆ DO MAPKI

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga ochrony odgromowej, jednak jeżeli budynek jest w taką instalację wyposażony, konieczne jest dostosowanie instalacji, tak aby obejmowała ochroną także elementy instalacji PV, zgodnie z obowiązującymi przepisami tak jak dla innych urządzeń zamontowanych na obiekcie. Montaż instalacji odgromowej należy rozpatrywać zawsze łącznie z ochroną przepięciową.

Montując instalację PV na budynku wyposażonym w instalację odgromową, o ile jest to możliwe, staramy się zachować odpowiedni odstęp izolacyjny pomiędzy elementami instalacji odgromowej a elementami instalacji PV, zwykle wystarcza 0,5 m. Stosujemy ochronę przepięciową Typ 2.

Jeżeli nie ma takiej możliwości, łączymy konstrukcję instalacji PV z instalacją odgromową przewodem o przekroju min. 25 mm2 Cu. Stosujemy ochronę przepięciową Typ 1+2.

Instalacja połączeń wyrównawczych WRÓĆ DO MAPKI

Dla zachowania prawidłowego działania ochrony odgromowej oraz przepięciowej należy wykonać instalację wyrównania potencjałów zachowując właściwe przekroje przewodów wyrównawczych.

6 mm2 Cu dla konstrukcji z odstępem izolacyjnym i ochroną Typ 2

16 mm2 dla konstrukcji połączonej z instalacją odgromową i ochroną Typ 1+2

Jeżeli jest taka możliwość to należy korzystać z GSW budynku, łącząc z nią wymagane elementy instalacji. W przypadku instalacji zewnętrznych stosować należy szyny wyrównawcze ze stali nierdzewnej i obudowy odpornej na UV.

Sprzęt i narzędzia WRÓĆ DO MAPKI

Montaż instalacji fotowoltaicznych związany jest z pracami na wysokości, w zmiennych warunkach atmosferycznych, dlatego niezbędne jest wyposażenie monterów w odpowiedni sprzęt ochrony BHP, odzież ochronną oraz narzędzia.

Porównywarka

Zgłoś uwagi

Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

Rodzaj zgłoszenia

Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

Opis błędu / informacja do zgłoszenia: