- Producent:MAXCOM S.A.
- Indeks producenta:MHP10S1P02DT
- Indeks TIM:0001-00018-83813
- Kategoria:Split
- Ocena:Dodaj opinię
Pompa ciepła typu split jest pompą typu powietrze–woda. Krążący w instalacji płyn – czynnik chłodniczy – pobiera ciepło z powietrza spoza budynku. Następnie przy użyciu sprężarki płyn zmienia stan skupienia na gazowy i trafia do skraplacza. Tam przekazuje energię cieplną do systemu grzewczego.
Po tym procesie czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie zmniejsza swoje ciśnienie i temperaturę, zmieniając się ponownie w ciecz. Działająca w ten sposób pompa ciepła może być źródłem ciepła w systemie ogrzewania lub służyć do podgrzewania wody.
Czy pompa ciepła split może zamarznąć?
Nie ma ryzyka, że pompie ciepła split zaszkodzą nawet wysokie mrozy. Wykorzystywany w niej czynnik chłodniczy charakteryzuje się bardzo niską temperaturą zamarzania.
Jakie są zalety pomp ciepła split?
Najważniejsze zalety pomp ciepła split to: niższa cena w porównaniu z pompami monoblok, mniejszy hałas w budynku, brak konieczności zabezpieczania instalacji przed zamarzaniem oraz mniejsze straty ciepła podczas ogrzewania.
Jakie są wady pomp ciepła split?
Wadami pomp ciepła split są: wyższy koszt montażu (z uwagi na konieczność zlecenia pracy osobie z uprawnieniami F-gazowymi), a także obowiązek przeprowadzania corocznego przeglądu oraz rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów.
Jakie uprawnienia są wymagane do montażu pomp ciepła split?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r urządzenia typu SPLIT zaliczają się do niehermetycznie zamykanych produktów napełnianych fluorowymi gazami cieplarnianymi i ich zakup obarczony jest przedstawieniem dowodów, że zostanie wykonany przez podmiot posiadający odpowiedni certyfikat (F-gaz). Wszystko za sprawą ich dwumodułowej budowy.