Znaleziono 43 produktów w kategorii

Wyłączniki i czujniki temperatury

APARAR101/Pt100/B/3
Cena:
APARAR102/Pt100/B/3
Cena:
Cena:
ZAMELTHW-01
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
SIEMENSS54310-F3-A1
Cena:
SIEMENSBPZ:5221480001
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
SIEMENSBPZ:4933030001
Cena:
SCHNEIDER5123170010
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
SCHNEIDER5141100010
Cena:
GRENTON SP. Z O.O.GRE/ACC-005-O-01
Cena:
BLEBOXhumiditySensor
Cena:

W tej kategorii znajdziesz najpopularniejsze rodzaje czujników temperatury – akcesoriów kontrolno-pomiarowych wykorzystywanych w urządzeniach chłodniczych i grzewczych, maszynach przemysłowych oraz w systemach inteligentnych domów. W przypadku czujników zdecydowanie warto postawić na jakość. Wybierz sprawdzone produkty z naszej oferty, a uzyskasz precyzyjne wyniki pomiarów i znajdziesz sposób na sprawne działanie projektowanej przez Ciebie instalacji. Sprawdź, jakie czujniki temperatury są dostępne na TIM.pl.

Jak działają czujniki temperatury?

W przemyśle najczęściej stosuje się rezystancyjne czujniki temperatury: Pt100, Pt500 i Pt1000. W takich urządzeniach pomiarowych wykorzystuje się zjawisko zmiany rezystancji przewodnika, z którego są wykonane sensory. Podstawą działania rezystancyjnych czujników temperatury są termorezystory – sensory niklowe lub platynowe.

Szczególnym rodzajem czujników są fotoelektryczne czujniki temperatury (termopary). Służą one do wykrywania osób lub przedmiotów. Odbywa się to poprzez wysyłanie wiązki światła, która odbija się od wykrytego obiektu. Do działania wykorzystują połączone ze sobą półprzewodniki o różnych właściwościach. Reagują one w różny sposób na zmiany temperatury, a w efekcie na ich styku powstaje siła elektromotoryczna.

Do czego możesz wykorzystać czujniki temperatury z oferty TIM.pl?

Na TIM.pl – platformie dla profesjonalistów – znajdziesz czujniki temperatury, które można wykorzystać do mierzenia temperatury cieczy, gazów, a także elementów maszyn, urządzeń czy instalacji przemysłowych. Przykładowe zastosowania dla tych produktów to:

  • pomiar temperatury w kanałach powietrznych instalacji grzewczych, wentylacji lub klimatyzacji;
  • pomiar temperatury medium instalacji grzewczej lub chłodniczej;
  • rejestracja i regulowanie temperatury w piecach hutniczych, hartowniczych, CO;
  • kontrola temperatury smarów, oleju hydraulicznego i innych płynów niezbędnych do działania maszyn przemysłowych.

Na jakie właściwości czujnika temperatury zwrócić uwagę podczas zakupu?

Choć zasada działania poszczególnych czujników temperatury jest podobna, nie oznacza to, że możesz zastosować w swojej instalacji dowolne urządzenie. To, czy czujnik będzie spełniał swoje zadanie, zależy od jego przeznaczenia, budowy, a także najważniejszych parametrów.

Gdy szukasz dla siebie czujnika temperatury, zwróć uwagę przede wszystkim na kilka kluczowych kwestii.

Przeznaczenie urządzenia

W naszej ofercie znajdziesz czujniki do maszyn przemysłowych (z branży spożywczej i innych), urządzeń grzewczych i chłodniczych czy pomieszczeń. To, w jakich warunkach będzie wykorzystywany czujnik temperatury, decyduje o rodzaju sensora. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się sensory Pt100, czyli takie, dla których rezystencja w temperaturze 0°C wynosi 100 Ohm. W instalacjach ciepłowniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lepiej sprawdzą się sensory Pt500 i Pt1000.

Zakres temperatur

W przypadku pomiarów wykonywanych w pomieszczeniach zakres temperatur może być ograniczony do kilkudziesięciu stopni. Jeśli potrzebujesz czujnika do instalacji chłodniczych lub maszyn przemysłowych, zadbaj o odpowiednio szeroki zakres, obejmujący także temperatury ujemne. Najczęściej spotykany zakres temperatur dla czujników rezystancyjnych wynosi od -50 do 400°C (sensory cienkowarstwowe) i od -200 do 850°C (sensory ceramiczne).

Warunki, w których będzie wykorzystywany czujnik

Poszczególne rodzaje czujników możesz stosować wewnątrz lub na zewnątrz, także przy podwyższonej wilgoci i zapyleniu. O możliwościach zastosowania decyduje m.in. rodzaj izolacji, a także stopień ochrony IP.

Sposób podłączenia

W przypadku czujników temperatury możesz się spotkać z trzema sposobami montażu:

  • w układzie 2-przewodowym – połączenie z urządzeniem pomiarowym odbywa się za pomocą kabla 2-przewodowego, w którym każdy z przewodów ma swoją rezystancję połączoną szeregowo z czujnikiem;
  • w układzie 3-przewodowym – w takim przypadku dodatkowy przewód jest podłączony bezpośrednio do sensora Pt100 (takie rozwiązanie pozwala uniknąć błędów pomiarowych wynikających z rezystancji przewodów);
  • w układzie 4-przewodowym – przy takim rozwiązaniu wynik pomiaru nie zależy ani od rezystancji przewodów, ani od zmiany rezystancji w wyniku zmiany temperatury przewodów (ze względu na koszty taki rodzaj podłączenia spotyka się przede wszystkim w laboratoriach).

Oprócz czujników temperatury w naszej ofercie znajdziesz również praktyczne akcesoria: przewody elektryczne i dodatkowe kieszenie pasujące do wybranych modeli.

TIM.pl to platforma, na której ułatwiamy pracę profesjonalnym elektrotechnikom nie tylko dzięki szerokiej ofercie. Zapewniamy naszym klientom wsparcie zawsze, gdy go potrzebują. Masz wątpliwości, jaki czujnik temperatury z tej kategorii będzie odpowiedni do Twojego projektu? Skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy Ci znaleźć produkt, którego potrzebujesz!

Jednopixelowy obrazek