Zestaw fotowoltaiczny został wyposażony w regulator z systemem ładowania MPPT. Oznacza to, że dedykowany jest do pracy przez cały rok. Regulator MPPT zapewnia możliwość ładowania w złych warunkach oświetlenia a także w całkowitym zacienieniu nawet do 35% mocy modułu. Nie zwiera napięcia panela słonecznego do akumulatora dzięki czemu wykorzystuje pełna moc modułu fotowoltaicznego.
Z uwagi na instalację zawierającą dwa średniej wielkości panele słoneczne sugeruje się jego wybór dla 1 - 6 osób. Dopuszczalna jest większa ilość osób ale przy oszczędnym gospodarowaniu energią.
Systemy solarne tej wielkości instalowane w kamperze mogą obsługiwać następujące urządzanie : oświetlenie led, ładowarki do telefonów i tabletów, ładowarki do małych laptopów, pompka wody, radio, niewielki telewizor. Możliwe jest użycie wysokiej jakości lodówki kompresorowej zasilanej napięciem 12V a także zasilanie prądem lodówki absorpcyjnej. Po zastosowaniu przetwornicy napięcia możliwe jest zasilanie tradycyjnej lodówki energooszczędnej podblatowej.
Możliwe jest użycie niewielkiej przetwornicy napięcia do 1000W. Panel słoneczny o mocy 2x175W generuje wystarczająco dużo mocy aby naładować większy akumulator, dzięki temu praca przetwornicy napięcia z mocą nawet 1000W przez dłuższy czas (kilkanaście minut) nie będzie stanowił problemu.
Regulatory ładowania firmy Victron Energy zapewniają wybór każdego rodzaju akumulatora. Oznacza to że akumulatory : kwasowy (z elektrolitem ciekłym), AGM, żelowy czy LiFePO4 będą obsługiwane po wybraniu odpowiedniej opcji w regulatorze ładowania.
Do zestawu powinien być stosowany akumulator o pojemności 110-220Ah jest to najbardziej optymalny rozmiar. Możliwe jest stosowanie większych akumulatorów ale wtedy system fotowoltaiczny powinien stanowić formę utrzymania i doładowywania akumulatora a nie jego główne i jedyne źródło zasilania.
Zasada działania : Panel lub panele słoneczne zamontowane na dachu przekazują zgromadzoną energię elektryczną za pośrednictwem regulatora ładowania do akumulatora. Regulator ładowania zapewnia poprawną charakterystykę pracy i ładowania akumulatora. Następnie przez ten sam regulator można odbierać energię 12V lub bezpośrednio z akumulatora. Opcjonalnie po podłączeniu przetwornicy napięcia bezpośrednio do akumulatora można wytwarzać napięcie 230V takie jak w gniazdku domowym.
Montaż zestawu : Panel słoneczny zarówno sztywny jak i elastyczny powinien być przyklejony za pomocą kleju Sikaflex 252 lub zestawu do klejenia. Przewody od paneli słonecznych należy przeprowadzić wiercąc dziurę w dachu i maskując je przelotką dachową. W pierwszej kolejności podłączamy akumulator do regulatora a następnie panel do regulatora. Należy dbać aby odległości przewodów były jak najkrótsze w celu zmniejszenia strat.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o zasadzie działania zestawów solarnych. Chcesz poznać najczęstsze problemy podczas instalacji oraz dowiedzieć się jak najkorzystniej ustawić panel słoneczny a może interesują cię zagadnienia fotowoltaiki. Wejdź na naszego i dowiedz się wszystkiego o solarnych systemach zasilania.
Dedykowany zestaw fotowoltaiczny przeznaczony jest do montażu na kamperze, łodzi lub przyczepie kempingowej. Wyposażony został w panele słoneczne sztywne o mocy 2x175W oraz regulator ładowania renomowanej Holenderskiej firmy Victron Energy. W komplecie znajdą Państwo również przewód solarny odporny na promienie UV oraz przelotkę dachową umożliwiającą przeprowadzenie okablowania przez dach. System świetnie sprawdza się jako ładowarka akumulatorów tradycyjnych i żelowych o pojemności od 110Ah do 220 Ah. Dodatkowo jako opcja można dokupić klej montażowy SikFlex dedykowany do klejenia uchwytów paneli słonecznych, przelotek dachowych a także paneli elastycznych.
Przewijając ekran poniżej znajdą Państwo sugerowane przez nas opcje rozbudowy takie jak zestawy uchwytów metalowe i plastikowe, zestawy klejów SikaFlex a także możliwość rozbudowy regulatora np o wyświetlacz LCD. Gotowe zestawy fotowoltaiczne przeznaczone są do samodzielnego montażu bez potrzeby zatrudniania wykwalifikowanego montera. Nasz dział techniczny pozostaje do Państwa dyspozycji w trakcie montażu i odpowie na każde zadane pytanie.
Zanim zdecydujesz się na zakup panelu słonecznego do swojego kampera zapraszamy cię do poszerzenia wiedzy na ich temat. W naszym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania użytkowników przed zamontowaniem panela słonecznego w kamperze. Najczęstsze pytania i odpowiedzi.
Do każdego zestawu do kampera lub łodzi oferujemy gratis 4 x samoprzylepny uchwyt umożliwiający montaż okablowania. Opaska koloru czarnego odporna jest na promienie UV i nie kruszeje pod wpływem słońca. Świetnie sprawdza się do prowadzenia okablowania solarnego PV po dach. Do każdej opaski dokładamy trytytkę zaciskowa umożliwiającą trwałe przymocowanie przewodu do uchwytu. Opaska jest również odporna na promienie UV. Dzięki zastosowaniu uchwytów kablowych zapobiegamy przemieszczaniu się okablowania solarnego po dachu i zatem wycierania lakieru pojazdu oraz przecierania izolacji okablowania.
Jeżeli nie jesteś pewien jaki system fotowoltaiczny wybrać do swojego kampera możesz skorzystać z naszego Wirtualnego Doradcy. Dzięki odpowiedzi na pytania zadawane za pośrednictwem formularza internetowego na naszej stronie w zaledwie kilkadziesiąt sekund otrzymasz odpowiedź jaki zestaw solarny jest dla ciebie odpowiedni a przede wszystkim o jakiej mocy paneli. Zapraszamy kliknij tutaj.
Produkty firmy Victron Energy są znane ze swojej wysokiej światowej jakości. Holenderski producent poza panelami słonecznymi oferuję całą gamę produktów fotowoltaicznych oraz dedykowanych rozwiązań. Firma jest bezwzględnym liderem na rynku fotowoltaicznym i znana jest ze swoich innowacyjnych rozwiązań.
Oferowane przez nasza firmę panele słoneczne w przedziale mocy 20W do 175W to konstrukcje monokrystaliczne. Oznacza to, że wszystkie zostały wykonane z krzemu jednolitego i charakteryzują się jednolitym ciemnym kolorem. Moduły tej wielkości klasyfikowane są jako niskonapięciowe i dedykowane są do pracy z regulatorami ładowania PWM a także z regulatorami MPPT. Wszystkie moduły oprawione zostały w sztywną ramę aluminiową zawierającą otwory montażowe i przykryte harowanym szkłem odpornym na zarysowania i grad. Użyte szkło jest wysokiej jakości o niskiej zawartości tlenku żelaza charakteryzujące się najwyższą przepuszczalnością światła.
Panele fotowoltaiczne tego typu najlepiej sprawdzają się w systemach oświetlenia LED, zasilania domków kempingowych, oświetleniu reklam, lub jako ładowarki do wszelkiego rodzaju urządzeń. Dla większych mocy paneli począwszy do 50W możliwe jest zastosowanie przetwornicy napięcia i uzyskanie napięcia 230V. Oczywiście warunkiem jest zastosowanie akumulatora żelowego lub AGM o pojemności minimum 33Ah
Moduł zakończony jest puszką przyłączeniową z konektorem oczkowym M6. Panele objęte są 5 letnią gwarancją na jakość wykonania orz 30 letnią gwarancją energetyczną. Po upływie 30 lat panel nie powinien mieć mniej niż 80% początkowej wydajności.
PARAMETRY TECHNICZNE / MODEL | 175 W |
Moc max. [W] | 175 |
Napięcie max. Vmp [V] | 19,4 |
Prąd max. Imp [A] | 9,03 |
Napięcie rozwarcia Voc [V] | 23,7 |
Prąd zwarciowy Isc [A] | 9,89 |
Max. napięcie systemu [V] | 1000 |
Zakres temp. Pracy [ºC] | od -40 do 85 |
PARAMETRY MECHANICZNE | |
Długość [mm] | 1485 |
Szerokość [mm] | 668 |
Głębokość [mm] | 30 |
Waga [kg] | 11 |
Terminal | MC4 |
ŻYWOTNOŚĆ OGNIWA | |
Moc po 19 latach [%] | 90 |
Moc po 30 latach [%] | 80 |
Gwarancja | 5 lat |
Regulatory ładowania w wersji Smart Holenderskiego producenta Victron Energy to najbardziej zaawansowane urządzenia dostępne na rynku. Posiadają ultra szybki system śledzenia punktu mocy MPPT gwarantujący nawet do 50% więcej mocy niż w tradycyjnych regulatorach PWM. Umożliwiają również ładowanie w cieniu jak i w niekorzystnych warunkach oświetleniowych jakimi jest poranek oraz późne popołudnie.
Inteligentny algorytm unikalny dla firmy tzw. Battery Life Algoritm zarządza napięciem akumulatora w taki sposób aby maksymalnie przedłużyć jego żywotność. Aktualne napięcie podawane na akumulator żelowy ustalone jest na podstawie kilku parametrów. Sa nimi temperatura otoczenia, poziom naładowania akumulatora, napięcie akumulatora oraz faktyczna ilość prądu jaką przyjmuje akumulator. Algorytm Battery Life po naładowaniu obniża napięcie akumulatora tak aby bez potrzeby nie utrzymywać sztucznie wysokiego napięcia co ma wpływ na szybsze zużycie baterii.
Użytkownik posiada również możliwość zaprogramowania sposobu ładowania akumulatora. Wyboru typu akumulatora a także momentu rozłączenia i podłączenia systemu w zależności od napięcia baterii. Ponadto regulatory Smart umożliwiają realizację załączania napięcia dzień noc i mogą służyć jako regulatory ładowania do lamp solarnych lub innych urządzeń sterowanych za pomocą pory dnia.
Jednak najważniejsza funkcja to wbudowany w regulator interfejs BlueTooth. Za pomocą zwykłego telefonu komórkowego z systemem IOS, Android lub Windows możemy połączyć się do regulatora i dokonać całego programowania bez jakiejkolwiek ingerencji w urządzenie. Ponadto regulatory smart umożliwiają pełen monitoring systemu w czasie rzeczywistym jak i historycznym.
Po podłączeniu dowolnego telefonu komórkowego i zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji pobranej ze sklepu internetowego np Google lub APStore możliwy jest dostęp do urządzenia przez połączenie bluetooth.Dzięki temu mamy możliwość pełnej konfiguracji takiej jak zmiana rodzaju akumulatora, włączenie światła nocnego, zmianę progów załączania i wyłączania regulatora w zależności od pory dnia a także możemy wyświetlać aktualny stan urządzenia. Możliwy jest również odczyt aktualnego napięcia paneli i akumulatora, prądów wchodzących i wychodzących a także wskazań historycznych. Regulator Smart solar to aktualnie najnowocześniejsze urządzenie dostępne na rynku jednocześnie dysponujące rewelacyjnym układem MPPT.
PARAMETRY/MODEL | Smart Solar 100 | 20 |
Napięcie akumulatora | 12/24/48 V (auto) |
Prąd znamionowy ładowania | 20 A |
Nominalna moc PV, 12 V | 290 W |
Nominalna moc PV, 24 V | 580 W |
Nominalna moc PV, 48 V | 1160 W |
Max. Prąd zwarciowy PV | 20 A |
Automatyczne odłączanie obciążenia | Tak |
Max. Napięcie otwartego obwodu PV | 100 V |
Wydajność szczytowa | 98 % |
Samodzielne zużycie energii - obciążenie | 12 V: 26 mA 24V: 20 mA 48V: 19 mA |
Samodzielna konsumpcja - odciążenie | 12 V: 10 mA 24V: 8 mA 48V: 7 mA |
Napięcie ładowania "absorpcja" | 14,4 V / 28,8 V / 57,6 V (regulowane) |
Napięcie ładowania "float" | 13,8 V / 27,6 V / 55,2 V (regulowane) |
Algorytm ładowania | Wielostopniowy adaptacyjny |
Kompensacja temperatury | -16 mV / °C lub -32 mV / °C |
Maks. ciągły prąd obciążenia | 20 A / 20 A / 1 A |
Odłączenie obciążenia niskiego napięcia | 11,1 V / 22,2 V / 44,4 V lub 11,8 V / 23,6 V / 47,2 V lub Algorytm żywotności baterii |
Ponowne podłączenie obciążenia niskiego napięcia | 13,1 V / 26,2 V / 52,4 V lub 14 V / 28 V / 56 V lub Algorytm żywotności baterii |
Ochrona | Zwarcie wyjścia / przekroczenie temperatury |
Temperatura pracy | -30 do +60 °C (pełna moc znamionowa do 40 °C) |
Wilgotność | 95 %, bez kondensacji |
Port komunikacji danych | VE.Direct (zob. białą księgę dotyczącą przekazywania danych na naszej stronie internetowej) |
INNE | |
Kolor | Niebieski (RAL 5012) |
Zaciski zasilania | 6 mm² / AWG10 |
Kategoria ochrony | IP43 (elementy elektroniczne), IP22 (obszar przyłącza) |
Waga | 0,65 kg |
Wymiary (h x w x gł) | 100 x 113 x 60 mm |
Bezpieczeństwo | EN/IEC 62109-1, UL 1741, CSA C22.2 |
MPPT: ultraszybkie śledzenie punktu mocy maksymalnej Technologia MPPT stale monitoruje napięcie i wyjściowe natężenie prądu paneli fotowoltaicznych (PV), przez co gwarantuje pozyskanie z paneli i zmagazynowanie każdej porcji dostępnej energii. Zalety tego rozwiązania można najbardziej docenić przy częściowym zachmurzeniu oraz przy ciągłych zmianach natężenia światła.
Zdalne monitorowanie i sterowanie : Zdalnie steruj i monitoruj działanie funkcji ładowarki MPPT SmartSolar z wbudowanym układem Bluetooth parując ją ze swoim smartfonem lub innym urządzeniem poprzez VictronConnect. Jeśli Twoja instalacja połączona jest z internetem przez urządzenie , portal Victron Remote Management (VRM) zapewnia dostęp do wszystkich funkcji Twojego MPPT, w każdej chwili i z dowolnego miejsca na ziemi; korzystanie zarówno z VictronConnect, jak i VRM jest bezpłatne. W przypadku instalacji zdalnych - nawet w razie braku dostępu do internetu nadal można monitorować MPPT podłączając urządzenie GlobalLink 520.
Wyjście obciążenia Inteligentna funkcja wyjścia obciążenia zapobiega uszkodzeniom powodowanym przez rozładowanie akumulatorów. Można skonfigurować napięcie, przy którym ładowarka SmartSolar odłączy dane obciążenie, co pozwoli zapobiec nadmiernemu wyczerpaniu mocy akumulatorów. A najsprytniejsze jest to, że ładowarka SmartSolar każdego dnia próbuje naładować się do 100%. Jeśli nie jest to możliwe – w okresach niesprzyjającej pogody – codziennie zwiększa napięcie odłączania, aż doprowadzi do takiego naładowania. Ta funkcja została nazwana BatteryLife, ponieważ pozwala utrzymać akumulatory w dobrym stanie i wydłuża ich okres eksploatacji.
Instalując panel na kamperze lub łodzi powinno zamontować go na powierzchni płaskiej. Przy takim położeniu straty mocy panela będą wynosiły nie więcej niż 10%, a słońce będzie operowało przez cały dzień. Montując panel na powierzchni płaskiej, nie ma potrzeby ustawiania kampera czy łodzi w kierunku południowym co stanowi duże ułatwienie dla właściciela instalacji. Montując panele słoneczne elastyczne należy mieć na uwadze fakt, że stopień jego wygięcia powinien był całościowy symetryczny i o promieniu gięcia 5m.
Do każdego zestawu dołączamy komplet złącz MC4 umożliwiających wykonanie hermetycznego połączenia panela słonecznego z regulatorem ładowania. Sprzedawana przez nas panele wyposażone są firmowo w złącza MC4 umożliwiające łatwe i szybkie połączenie instalacji. Zastosowanie złącza MC4 gwarantuje bezstratne energetycznie połączenie oraz możliwość szybkiego rozłączenia panela słonecznego od układu w razie potrzeby. Jeżeli potrzebne są inne złącza lub ich większa ilość można dokupić je tutaj (złącza PV).
Do naszych zestawów dołączamy przewód umożliwiający wykonanie połączenia panela słonecznego do regulatora. Na przewodzie zaciśnięty jest konektor MC4 umożliwiający sprawne połączenie panela do regulatora ładowania. Dla zestawów zawierających akumulator na drugim końcu przewodów zarabiamy konektor do klem akumulatora. Po przecięciu przewodu można wykonać połączenie z panela do regulatora i z regulatora do akumulatora.
Zestawy z panelami 5W do 50W posiadają przewód LGY o przekroju 2.5 mm2. Zestawy z większymi panelami słonecznymi wyposażone są w przewód solarny odporny na promienie UV w podwójnej izolacji o średnicy 4 mm2. W każdym zestawie znajduje się 5 metrów przewodu czarnego oraz 5 metrów przewodu czerwonego. Możliwe jest przedłużenie przewodu dokupująć go tutaj (przewody solarne) w/g zasady. 2 m = 1 metr czerwonego i 1 metr czarnego. Zakupiony przewód zsumujemy i wykonamy żądaną odległość wraz z zaciśnięciem końcowej.