Fotowoltaika

Moduły fotowoltaiczne

Jeszcze w ubiegłym roku najczęściej sprzedawane były moduły polikrystaliczne, które swoją popularność zawdzięczały głównie zdecydowanie niższej cenie w stosunku do monokrystalicznych. Rozwój technologiczny i obniżenie kosztów produkcji modułów monokrystalicznych spowodował, że obecnie zdobyły one przewagę w budowie małych i średnich instalacji. Moduły polikrystaliczne stosowane są najczęściej w dużych instalacjach gruntowych lub tam gdzie nie jesteśmy ograniczeni miejscem. Wszędzie , gdzie zależy nam na osiągnieciu jak najwyższej wydajności z dostępnej do wykorzystania powierzchni, inwestorzy decydują się na wysokowydajne moduły monokrystaliczne.

Projektując rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu zachowaj 0,5 m odstępu od krawędzi dachu co zabezpieczy instalację przed porywistymi podmuchami wiatru.</p>

Polikrystaliczne
  • niższa cena, korzystniejszy stosunek ceny do mocy zł/Wp
  • mniejsza moc i wydajność z tej samej powierzchni zabudowy,
  • korzystniejszy temperaturowy współczynnik mocy (ograniczenie mocy wraz ze wzrostem temperatury)
  • lepiej wykorzystują promieniowanie rozproszone, które przeważa w warunkach Polski
  • stosujemy tam gdzie nie jesteśmy ograniczeni powierzchnią zabudowy i względy estetyczne dopuszczają niebieski bądź granatowy kolor modułu.
Monokrystaliczne
  • wyższa cena, mniej korzystniejszy stosunek ceny do mocy zł/Wp, to jednak się w ostatnim czasie bardzo mocno zmienia i różnice są coraz mniejsze
  • większa moc i wydajność z tej samej powierzchni zabudowy,
  • nieco mniej korzystny temperaturowy współczynnik mocy (ograniczenie mocy wraz ze wzrostem temperatury)
  • lepiej wykorzystują promieniowanie bezpośrednie w słoneczny bezchmurny dzień
  • stosujemy tam gdzie jesteśmy ograniczeni powierzchnią zabudowy i zależy nam na osiągnięciu jak największej mocy zainstalowanej
  • czarny kolor ogniw często w połączeniu z czarnymi ramami pięknie komponuje się z nowoczesnymi pokryciami dachowymi i zaspakaja gusta najbardziej wymagających inwestorów.

Kable i przewody

W większości instalacji kable fotowoltaiczne pracują obciążone niezbyt dużym prądem rzędu około 8-9A. Ze względu na połączenie szeregowe modułów, prąd łańcucha nie ulega zmianie, zwiększa się natomiast napięcie mogące dochodzić do 1000V DC. Kable pracują pod stałym obciążeniem prądowym, często w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wysokiej, bądź bardzo niskiej temperaturze, w dużej wilgotnościzZakładany długi okres żywotności instalacji sprawia, że nie warto na tym elemencie oszczędzać. Istotny jest też staranny sposób mocowania kabli do konstrukcji, który uniemożliwi tarcie o jakiekolwiek elementy podczas wiatru. Należy przywiązać dużą wagę do ich właściwego doboru oraz jakości. Kable o cynowanych miedzianych żyłach, w podwójnej izolacji odpornej na UV.

W większości przypadków instalacji prosumenckich, wystarczający będzie przekrój 4mm2. W przypadku bardzo dużych odległości pomiędzy generatorem PV a inwerterem, rzędu kilkudziesięciu metrów, stosujemy przekrój 6mm2. Przekrój poprzeczny zawsze powinien być jednak obliczony, tak aby spadek napięcia nie przekraczał 1%.

Przewody układamy w taki sposób, aby nie powstawała pętla indukcyjna. Na poniższych ilustracjach prawidłowe i nieprawidłowe ułożenie przewodów.

Prawidłowe prowadzenie przewodów:

Nieprawidłowe prowadzenie przewodów.

Ochrona przeciwprzepięciowa

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana ochrona przeciwprzepięciowa zabezpieczy instalację przed skutkami wyładowań i przepięć. Jest także niezbędna ze względu na wymagania ubezpieczycieli.

Jeżeli obiekt nie posiada instalacji odgromowej lub istnieje techniczna możliwość zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych pomiędzy instalacją odgromową a generatorem PV (zwykle jest to około 0,5 do 1 m) stosujemy ograniczniki przepięć Typ 2. Przewody wyrównawcze o przekroju minimum 6mm2 Cu.

Jeżeli obiekt posiada instalację odgromową i nie ma technicznej możliwości zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych pomiędzy instalacją odgromową a generatorem PV stosujemy ograniczniki przepięć Typ 1+2 i przewód wyrównawczy o przekroju min 16mm2 Cu do szyny wyrównawczej. Należy połączyć konstrukcję PV z instalacją odgromową przewodami o przekroju minimum 25mm2 Cu

Inwertery

Inwerter to urządzenie przetwarzające energię elektryczną prądu stałego wyprodukowaną w generatorze fotowoltaicznym (zestaw połączonych szeregowo modułów) na energię prądu zmiennego. Inwerter to kluczowy i najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Tylko wybór markowego urządzenia zapewni długoletnią, wysokowydajną, a co najważniejsze bezawaryjną pracę. Tutaj zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Ze względu na charakterystykę pracy oraz rozkład promieniowania słonecznego w warunkach Polski, zaleca się przewymiarowanie mocy generatora PV w stosunku do mocy znamionowej inwertera o 10-15%. W przypadku odchylenia instalacji od kierunku południowego na wschód lub zachód, lub mniej korzystnego kąta nachylenia modułów PV, przewymiarowanie powinno dochodzić nawet do 30-35%.

W naszej ofercie znajdują się tylko wysokowydajne inwertery beztransformatorowe czołowych światowych producentów.

Ochrona odgromowa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga ochrony odgromowej, jednak jeżeli budynek jest w taką instalację wyposażony, konieczne jest dostosowanie instalacji, tak aby obejmowała ochroną także elementy instalacji PV, zgodnie z obowiązującymi przepisami tak jak dla innych urządzeń zamontowanych na obiekcie. Montaż instalacji odgromowej należy rozpatrywać zawsze łącznie z ochroną przepięciową.

Montując instalację PV na budynku wyposażonym w instalację odgromową, o ile jest to możliwe, staramy się zachować odpowiedni odstęp izolacyjny pomiędzy elementami instalacji odgromowej a elementami instalacji PV, zwykle wystarcza 0,5 m. Stosujemy ochronę przepięciową Typ 2.

Jeżeli nie ma takiej możliwości, łączymy konstrukcję instalacji PV z instalacją odgromową przewodem o przekroju min. 25 mm2 Cu. Stosujemy ochronę przepięciową Typ 1+2.

Instalacja połączeń wyrównawczych

Dla zachowania prawidłowego działania ochrony odgromowej oraz przepięciowej należy wykonać instalację wyrównania potencjałów zachowując właściwe przekroje przewodów wyrównawczych.

  • 6 mm2 Cu dla konstrukcji z odstępem izolacyjnym i ochroną Typ 2
  • 16 mm2 dla konstrukcji połączonej z instalacją odgromową i ochroną Typ 1+2

Jeżeli jest taka możliwość to należy korzystać z GSW budynku, łącząc z nią wymagane elementy instalacji. W przypadku instalacji zewnętrznych stosować należy szyny wyrównawcze ze stali nierdzewnej i obudowy odpornej na UV.

Sprzęt i narzędzia

Montaż instalacji fotowoltaicznych związany jest z pracami na wysokości, w zmiennych warunkach atmosferycznych, dlatego niezbędne jest wyposażenie monterów w odpowiedni sprzęt ochrony BHP, odzież ochronną oraz narzędzia.

Ochrona przeciwpożarowa

Bezpieczeństwo p.poż. instalacji fotowoltaicznej rozpatrywać należy w dwóch aspektach: zabezpieczenia przed powstaniem pożaru od instalacji PV oraz bezpieczeństwa służb ratowniczych na wypadek zaistnienia pożaru spowodowanego dowolną przyczyną. Obecnie przepisy nie określają jednoznacznie jakie zabezpieczenia i dla jakich instalacji należy stosować, jednak mamy nadzieję, że w niedługim czasie sytuacja się unormuje. Nasza oferta zawiera najczęściej spotykane produkty w obszarze zabezpieczeń.

Darmowy prąd!

Jesteś producentem prądu - gratulacje! Prądu pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych - jeszcze lepiej, brawo! Co możesz z nim zrobić, aby nie musieć go oddawać do elektrowni? Możesz zainstalować stacje ładowania Twojego auta albo hulajnogi elektrycznej, a latem przyda się dobra wentylacja, w zimie ogrzewanie. A to dopiero początek.

Jednopixelowy obrazek