Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 27.10.2016

Ulotnij się przed czadem. Zrób to, zanim on zrobi to pierwszy.

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkaset osób? Skąd się bierze czad? Jak się przed nim chronić?

Ponieważ czad, czyli tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, trudno zauważyć czy wyczuć jego obecność w pomieszczeniu. Tymczasem niebezpieczne związki powstałe w wyniku spalania substancji organicznych dostają się do ludzkiego organizmu i krążąc z krwią, prowadzą do niedotlenienia.

Co stanowi największe zagrożenie?

Kuchenki gazowe, kominki, piece starej generacji, niedrożne systemy wentylacyjne mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi. Nieszczelna instalacja gazowa i tzw. ciąg wsteczny to czynniki, które bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu.

Ulatniający się gaz z kuchenek lub pieców ogrzewających wodę w łazienkach trudno wykryć bez odpowiedniego sprzętu. Jednak w dzisiejszych czasach jest on dostępny nie tylko dla specjalistów. Każdy, kto chce czuć się bezpiecznie we własnym domu, powinien zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla oraz dymu i gazu.

Jak chronić się przed czadem?

Kontrola instalacji gazowej i przewodu wentylacyjnego to podstawa. Dobrze więc zaprzyjaźnić się z kominiarzem, który wykona regularne przeglądy instalacji. Na co dzień warto często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, a dla własnego bezpieczeństwa zamontować czujniki, które w razie zagrożenia ostrzegą nas przed nim nawet w nocy.

Zgłoś uwagi

Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jak byś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

Rodzaj zgłoszenia

Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

Opis błędu / informacja do zgłoszenia: