Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 01.08.2019

Siemens: Oszczędzaj miejsce w rozdzielnicy z nowymi jednomodułowymi wyłącznikami kombinowanymi 5SV1

Podpis zdjęcia
Firma Siemens jako pierwszy producent aparatury modułowej, opracowała jednomodułowy wyłącznik kombinowany, zajmujący jedynie 18 mm w rozdzielnicy. Należy mieć na uwadze, że jest to wykonanie elektromechaniczne, którego funkcje ochrony przed prądem różnicowym są niezależne od poziomu napięcia zasilania – tylko takie rozwiązanie dopuszczane jest do stosowania w polskich instalacjach elektrycznych.
linia

Wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym (potocznie nazywany wyłącznikiem kombinowanym), to aparat pełniący jednocześnie funkcję ochrony instalacji elektrycznej (kabli i przewodów przez skutkami przepływu prądów zwarciowych i przeciążeniowych) oraz użytkowników tych instalacji (ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym). Klasyczne, znane do tej pory wykonanie takiego wyłącznika to połączenie jednofazowego wyłącznika różnicowoprądowego (1+N) oraz jednofazowego wyłącznika nadprądowego, w obudowie o szerokości dwóch modułów montażowych (36 mm).

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaRys. 1. Od lewej: Wyłącznik nadprądowy 5SL6 (6 kA) + wyłącznik różnicowoprądowy 5SV (1+N) = wyłącznik kombinowany 5SU1 (1+N, do 40 A) - Urządzenia firmy Siemens

Firma Siemens jako pierwszy producent aparatury modułowej, opracowała jednomodułowy wyłącznik kombinowany, zajmujący jedynie 18 mm w rozdzielnicy. Należy mieć na uwadze, że jest to wykonanie elektromechaniczne, którego funkcje ochrony przed prądem różnicowym są niezależne od poziomu napięcia zasilania – tylko takie rozwiązanie dopuszczane jest do stosowania w polskich instalacjach elektrycznych (wyłącznik zgodny z normą PN-EN 61009-2-1 Wyłączniki różnicowoprądowe z wbudowanym zabezpieczeniem nadprądowym do użytku domowego i podobnego (RCBO) -- Część 2-1: Stosowanie postanowień ogólnych do wyłączników RCBO o działaniu niezależnym od napięcia sieci

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaRys. 2. Pierwszy na rynku jednomodułowy wyłącznik kombinowany 1+N 5SV1 firmy Siemens (szerokość 18 mm, po prawej stronie). Dotychczas dostępne rozwiązanie 5SU1 1+N (szerokość 36 mm, po lewej stronie).

Stosowanie nowych wyłączników kombinowanych 5SV1 (do 16 A) niesie za sobą oszczędność miejsca w nowo powstających rozdzielnicach elektrycznych niskiego napięcia. Rezygnując z koncepcji zbiorczego, trójfazowego zabezpieczenia różnicowoprądowego na rzecz indywidualnego zabezpieczania obwodów jednomodułowymi wyłącznikami kombinowanymi 5SV1 nie tylko oszczędzamy miejsce ale również podnosimy poziom niezawodności w instalacjach elektrycznych (uszkodzenie w jednym obwodzie / przepływ prądu różnicowego, nie spowoduje wyłączenia zasilania w całym obiekcie).

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaRys. 3. Najmniejszy wyłącznik kombinowany o działaniu niezależnym od napięcia sieci (wyzwalacz elektromechaniczny) – 1 moduł montażowy, 18 mm

Wyłącznik 5SV1 posiada możliwość rozbudowy o człon AFDD (urządzenie do wykrywania zwarć łukowych) firmy Siemens typ 5SM6. Uzyskujemy tym samym dodatkową ochroną przed niebezpiecznym iskrzeniem w instalacji elektrycznej. Kompletny zestaw składający się z wyłącznika 5SV1 i detektora 5SM6 zajmuje tylko dwa moduły montażowe (36 mm) będący tym samym najmniejszym dostępnym na rynku zabezpieczeniem tego typu.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaRys. 4. Rozbudowa wyłącznika kombinowanego 5SV1 o opcjonalny człon do wykrywania zwarć łukowych 5SM6 (przeciwpożarowy detektor iskrzenia). Najmniejsze, kompletne zabezpieczenie (2 moduły montażowe, 36 mm).

Dla uproszczenia podłączania aparatów w rozdzielnicach firma Siemens opracowała dedykowane szyny łączeniowe (w wykonaniu trzpieniowym) dla aparatów jednomodułowych 1+N (w tym nowych wyłączników kombinowanych 5SV1. Dzięki zastosowaniu szyn łączeniowych nie tylko skracamy czas potrzebny na podłączenie przewodów ale również zwiększamy przejrzystość i niezawodność pracy instalacji elektrycznej.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaRys. 5. Jednofazowy wyłącznik z rozłączalnym biegunem neutralnym (1+N) o szerokości jednego modułu montażowego, 18 mm.
Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaRys. 6. Szyna łączeniowa 5ST3673-0
Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: