Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Sezon burzowy rozpoczęty. Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Burza jest zjawiskiem dość widowiskowym, ale też niebezpiecznym. Instalacja odgromowa przejmująca prąd piorunowy i odprowadzająca go do ziemi (piorunochron), skutecznie ochronią Twój dom przed niebezpiecznym i podstępnym żywiołem. Radzimy: zabezpiecz swoją nieruchomość.

Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne, powstające naturalnie w atmosferze najczęściej towarzyszące burzom.

Jak powstaje? Poprzez tarcie.

Wewnątrz chmury burzowej wieje silny wiatr mieszający krople wody i drobinki lodu, które trą mocno o siebie. Lód przemieszcza się ku górze chmury, po drodze oddając elektrony wodzie, a w efekcie szczyt chmury staje się elektrododatni. Pioruny mogą powstawać także wskutek tarcia między drobinami pyłu podczas burz pyłowych lub w chmurach popiołów i gazów powstałych podczas erupcji wulkanicznych i pożarów lasów.

Zdarza się, że poza wyładowaniami doziemnymi pioruny biją również w odwrotnym kierunku. Z badań wynika, że pioruny uderzające z ziemi w kierunku chmury stanowią około 15% wszystkich wyładowań.

Przyjmuje się, że maksymalna wartość prądu pioruna wynosi 200 kA czyli 200 000 A (dla porównania gniazdka w domu mamy zabezpieczone bezpiecznikiem 16 A).

Czy można zabezpieczyć się przed skutkami uderzenia pioruna?

Zagadnienie to zostało określone jako „LPS” i omówione w Polskiej Normie nr PN-EN 62305-1:2008
„LPS” to kompletne urządzenie piorunochronne stosowane do redukcji szkód fizycznych powodowanych wyładowaniami piorunowymi w stosunku do obiektu. Składa się z zewnętrznego i wewnętrznego urządzenia piorunochronnego.

Zadaniem LPS jest:

✔ Ochrona obiektów przed uszkodzeniami fizycznymi<1,3kV (dla ograniczników do instalacji 230/400V)

✔ Ochrona istot żywych przed napięciami dotykowymi i rażeniowymi

✔ Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym i przepięciami

✔ Ochrona przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (kompatybilność elektromagnetyczna)

Pisząc potocznie, ochrona odgromowa została podzielona na nierozerwalne i współpracujące ze sobą działy:
Ochrona odgromowa zewnętrzna (iglice, maszty i druty na dachu, ścianach i bednarka lub „szpilki” w ziemi). Warto zapoznać się z ofertą odgromową firm: Elko-Bis, Dehn, OBO Betterman . Dodatkowo, nie wolno zapominać o ochronie istot żywych przed napięciami dotykowymi i krokowymi.

Ochrona odgromowa wewnętrzna, którą możemy roboczo podzielić na:

✔ Ochronę przeciwprzepięciową (zasilania i sygnałowa np. telefon, internet, anteny). Warto przejrzeć ofertę: Dehn, OBO Betterman, Phoenix Contact, Acar

✔ Kompatybilność elektromagnetyczna EMC, czyli podczas uderzenia pioruna nie powinna zostać zakłócona praca urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Osoby zainteresowane tematyką ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z e-szkolenia:Instalacje odgromowe w świetle aktualnych aktów prawnych. W celu bezpłatnego udziału w szkoleniu proszę użyć kodu rabatowego: BURZA. Kod uprawnia do bezpłatnego udziału w szkoleniu do końca 2017 r.

Warto również zapoznać się z intersującym opracowaniem: Życie wśród piorunów. Jak się zachować podczas burzy" które zostało przygotowane przez firmę Dehn”.