Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 20.03.2019

Radzimy: Jak zamontować gniazda, łączniki, oświetlenie i kamery na budynku ocieplonym styropianem lub wełną mineralną?

Podpis zdjęcia
Trwały montaż puszki w ociepleniu nie jest rzeczą prostą. Szczególnie, jeśli mamy do osadzenia w niej gniazdo.
linia

Mało osób wyciąga wtyczkę w prawidłowy sposób, czyli trzymając jedną ręką gniazdo. Przeważnie szarpany jest przewód z wtyczką, co powoduje wyrywanie gniazda (wraz z puszką, jeśli jest zamontowane na wkręty).

W jaki sposób osadzić w ocieplonej elewacji gniazdo, tak aby nawet po dłuższym czasie spełniało swoje zadanie nie niszcząc elewacji?

Montując gniazdo lub łącznik w ocieplonej elewacji, ważne jest, aby nie pogarszać właściwości termicznych izolacji budynku poza niezbędne minimum.
Dużym błędem jest wykonanie montażu puszki (w której zostanie zamontowany osprzęt w postaci gniazda lub łącznika) w sposób, który umożliwia powstawanie mostków termicznych. Sposobów na osadzenie puszki mamy kilka.

Jeśli puszka ma być stabilnie osadzona, powinna być zamocowana bezpośrednio do ściany. Może to okazać się dużym wyzwaniem przy grubszych warstwach ocieplenia. Rozwiązaniem może okazać się KEZ 300_KB, który mocowany do ściany, umożliwia zamontowanie osprzętu w ociepleniu o maksymalnej grubości 30 cm.

Podpis zdjęcia

Sposób w jaki należy wykonać montaż wyjaśnia poniższy, krótki film.

Na uwagę zasługuje sposób uzupełnienia ocieplenia (producent w zestawie dostarcza dwa elementy wykonane ze styropianu) - jest to ważne z kilku powodów:
• podczas montażu ocieplenia budynku, bardzo łatwo dopasować się do prostej powierzchni ocieplenia
• umożliwia montaż puszki w już istniejącej elewacji.

Montaż w istniejącej elewacji nie jest prosty, ale jest możliwy dzięki temu, że podstawa montażowa wykonana z tworzywa sztucznego nie jest większa od styropianowego wypełnienia. Taki montaż wymaga sporej precyzji. W tym wypadku przydadzą się długie wiertła i kołki rozporowe do szybkiego montażu. Innym rozwiązaniem może okazać się fasadowa puszka teleskopowa umożliwiająca regulację w zakresie 80 do 200 mm.

Podpis zdjęcia

Montując na elewacji puszki do zainstalowania łączników, (gdzie podczas normalnego użytkowania nie występują tak duże siły, jak podczas wyciągania wtyczki z gniazdka) warto zastanowić się nad rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, jakim jest instalacja puszki, która wyposażona jest w specjalne zaczepy umożliwiające montaż w ociepleniu.

Podpis zdjęcia
W przypadku montażu np. trzech łączników w ramce potrójnej, precyzyjne osadzenie trzech pojedynczych puszek w ociepleniu może okazać się sporym wyzwaniem

Pomiędzy pojedynczymi puszkami materiał ocieplenia będzie osłabiony, lub nie będzie go wcale, co znacznie utrudnia i osłabia mocowanie puszek. Do montażu puszek wielokrotnych w ociepleniu rekomenduję użycie produktów, które są mocowane bezpośrednio do ściany budynku. Przykładowo: KEZ-3 KB.

Podpis zdjęcia

W omawianym rozwiązaniu standardowo mamy zaślepkę na jedną puszkę, dzięki czemu można zamontować trzy elementy z montażem podtynkowym, lub dwa elementy montowane podtynkowo. Zaślepka zostaje pokryta tynkiem strukturalnym. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest propozycja marki Simet.

Podpis zdjęcia

Puszka EPS20 fabrycznie osadzona w styropianie, z dodatkową wkładką tworzącą platformę montażową.

W przypadku „gniazd siłowych” montowanych na elewacji, gdzie przy podłączeniu lub odłączeniu wtyczki występują znaczne siły, więc stabilne przymocowane puszki do podłoża jest szczególnie ważne.

Podpis zdjęcia

Do tego typu zastosowań dobrym rozwiązaniem są stabilnie przymocowane do podłoża platformy przy których można mocować dowolny sprzęt montowany natynkowo np. kamery, kinkiety, gniazda, naświetlacze, itp.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęcia

Platformy montażowe występują w różnych wymiarach np. 238 x 238 mm lub 119 x 119 mm. Ciekawostką jest, że część „platform” można ze sobą łączyć, tworząc dowolnej wielkości konstrukcję.

Podpis zdjęcia

Stworzoną w ten sposób platformę pokrywa się klejem i tynkiem.

Podpis zdjęcia
Porównując produkty różnych producentów, warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie można przymocować do platformy

Sprawdź nie tylko wartości obciążenia, ale również sprawdź w jakiej odległości od ściany jest ono podane. Np.
MDZ_KB obciążenie 40 N w odległości 180 mm od ściany.
PMST60 ma nośność 4 kg.
EPS-20 wytrzymuje obciążenie 12 kg.

Praktyczne i szybkie porównanie produktów w tym zakresie jest trudne, ponieważ producenci podają maksymalne obciążenie w różnych jednostkach.
W dużym uproszczeniu, na ciało o masie 1 kg działa siła skierowana w dół o wartości około 9,81 N.

Teraz wiesz, jakie obciążenie w kilogramach możesz zamontować na uchwycie o maksymalnym obciążeniu 40 N.

Ciężko jest również dotrzeć do informacji w jakiej odległości od ściany można zamontować maksymalne obciążenie. Czy pamiętacie jedno z praw fizyki, które mówi o tym, że im dłuższe ramię, to… Co zrobić, jeśli ocieplenie w postaci styropianu jest już zamontowane (jeszcze nie pokryte klejem i tynkiem), a klient chce założyć na elewacji kinkiet lub kamerę? Do tego celu można wykorzystać płytę montażową PMST60.

Jak to zrobić? Platformę montuje się do kołków wkręcanych w styropian.

Podpis zdjęcia
Montaż elementów do styropianu można wykonać również za pomocą specjalnych kołków wykonanych z tworzywa sztucznego, które wkręca się w styropian

Do tak osadzonego kołka montuje się np. kinkiet za pomocą metalowego wkręta.

Podpis zdjęcia

W zależności od długości i producenta, maksymalne obciążenie kołka do styropianu może się różnić. Większość przedstawionych rozwiązań dotyczyło styropianu. Co zrobić, gdy ocieplenie wykonane jest z wełny mineralnej? Można zastosować wyżej omówione elementy wymieniając styropian na wełnę, lub zastosować kołek do elewacji.

Podpis zdjęcia

Czasami istnieje konieczność zabudowania w ociepleniu większej puszki. Można do tego wykorzystać niżej pokazane elementy.

Podpis zdjęcia

Montując złącze kontrolne instalacji odgromowej (zewnętrznego LPS) w ociepleniu, można wykorzystać puszkę serii 68.4 produkcji Elko-Bis z regulacją głębokości montażu.

Podpis zdjęcia

Opracowanie nie wyczerpuje tematu, a jedynie w dużym uproszczeniu omawia wybrane zagadnienia.

Masz pytania? Zapraszam do dyskusji w grupie Łączy nas napięcie
Chcesz kupić produkt i szukasz odpowiedniego rozwiązania? Zadaj pytanie mailem: strefaporad@tim.pl Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Podpis zdjęcia
Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?
 
 
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: