Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 13.01.2017

OBO Bettermann: Najnowsza generacja ograniczników przepięć V50

Marka OBO Bettermann wprowadziła do sprzedaży ograniczniki przepięć najnowszej generacji. Seria V50 to dobrze znane ograniczniki klasy B+C (Typ 1+2), hybrydowe urządzenia łączące w sobie właściwości klasy B oraz klasy C. V50 Znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach budownictwa biurowego oraz mieszkaniowego.

Cechy:

✔ Bardzo niski napięciowy poziom ochrony <1,3kV (dla ograniczników do instalacji 230/400V)

✔ Wszystkie ograniczniki nowej serii bez konieczności dobezpieczania do 160A GL

✔ Zatrzask blokujący uniemożliwiający wysunięcie wkładek (ochrona antywibracyjna)

✔ Łatwo wyróżniające się niebieskie wkładki iskiernikowe (NPE), które również posiadają optyczną sygnalizację uszkodzenia

✔ Dla instalacji 3-fazowej oferujemy nowe 4-polowe ograniczniki V50 Typ 1+2 (klasa B+C) z wkładką iskiernikową na ostatnim polu (3+NPE)

✔ Wszystkie ograniczniki Nowej Generacji mają potwierdzoną zgodność z normą  EN 61643 przez certyfikat niemieckiego Instytutu Badań i Certyfikacji VDE

✔ Zalety stosowania aparatów 3+NPE z iskiernikiem (3 warystory i jeden iskiernik), to przede wszystkim zachowana separacja galwaniczna między przewodami fazowymi/neutralnym i ochronnym (PE).

Korzyści:

✔ Mniejszy prąd upływu ogranicznika

✔ Jest to uniwersalne rozwiązanie do każdej sieci – TT oraz TN-S i TNC-S

✔ Nie wymagany jest oddzielny wyłącznik różnicowo-prądowy przed ogranicznikiem w sieci TT zgodnie z IEC 60364-5-53

✔ Brak niebezpiecznego napięcia dotykowego w przypadku awarii ogranicznika (problem izolacji urządzeń końcowych)

✔ Bezpieczeństwo w przypadku upływu doziemniego w układzie zasilania

✔ Ogranicznik może być zainstalowany przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym, który nie zadziała przy pojawieniu się przepięcia

✔ Niskie napięcie resztkowe pomiędzy przewodem fazowym (L) i neutralnym (N) (takie jak w ogranicznikach ochrony dokładnej Typ 2+3)

✔ Lepszy (niższy) napięciowy poziom ochrony między fazami (L) i przewodem neutralnym (N), dlatego, że warystor jest równoległy do urządzenia końcowego, nie tak jak w rodzaju połączenia 4 + 0

OBO Bettermann jako pierwsza firma na świecie produkuje ograniczniki wykonane w obudowach z tworzywa bezhalogenowego

Materiał bezhalogenowy nie wydziela w czasie pożaru gazów szkodliwych dla zdrowia oraz związków korozyjnych dla elementów konstrukcyjnych budynku. Często nie doceniamy skutków oddziaływania bardzo trujących i agresywnych gazów powstających w czasie pożaru. Ocenia się, że około 95 procent ofiar pożarów umiera nie w następstwie bezpośredniego oddziaływania ognia, lecz przez zatrucia dymem.

W rozumieniu normy DIN VDE 0472 oznacza to, że materiały są uznawane za bezhalogenowe, jeżeli „proporcje halogenowego chloru, bromu i jodu wynoszą odpowiednio: dla chloru ≤ 0,2 % oraz fluoru ≤ 0,1 %”. Stosowanie materiałów bezhalogenowych pozwala to w razie pożaru na zredukowanie do minimum szkód zarówno materiałowych, jak i osobowych.

Wszystkie ograniczniki Nowej Generacji mają potwierdzoną zgodność z normą EN 61643  przez certyfikat niemieckiego Instytutu Badań i Certyfikacji VDE.

Zgłoś uwagi

Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jak byś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

Rodzaj zgłoszenia

Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

Opis błędu / informacja do zgłoszenia: