Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 22.10.2018

Nie czekaj, zapobiegaj! Skuteczna ochrona przed smogiem

Smog to cząsteczki zawieszone w powietrzu, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. W zależności od rejonu świata, skład smogu może znacznie się różnić i dlatego chroniąc się przed złym działaniem smogu trzeba wiedzieć przed czym się mamy zabezpieczać. Pylica płuc, to tylko jedna z wielu chorób jakich możesz nabawić się przez długotrwałe oddychanie zapylonym powietrzem.

W Polsce smog składa się głównie z zawieszonych w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5. Co to oznacza?

Ludzki włos ma średnicę około 60 µm. Zawieszony w powietrzu pył tworzący smog ma średnicę 10 µm i 2,5 µm czyli PM10 i PM2,5. Maseczka filtrująca (fachowo - półmaska) składa się z materiału, który jak sito ma zatrzymać szkodliwe cząsteczki pyłu. W omawianym przypadku materiał filtracyjny maseczki (o ile ochrona ma być skuteczna) musi zatrzymać cząsteczki o średnicy większej lub równej wielości 2,5 µm.

Pokazany powyżej przykład obrazuje sytuację, w której maseczka skutecznie zatrzymuje pył PM10, ale zaznaczona na czerwono cząsteczka pyłu PM2,5 bez problemu przenika do dróg oddechowych. Tak dobrana maseczka, jest tania, ale NIE JEST skuteczna.

Smog zawiera również rakotwórcze cząsteczki benzo[a]pirenu (substancji obecnej w papierosach). Jeśli tylko przez 2 godziny oddychasz powietrzem zawierającym smog, w Twoim organizmie osadzają się substancje szkodliwe, tak jakbyś wypalił od 1 do 5 papierosów dziennie.

Po pierwsze. Kontroluj jakość powietrza

Jakość powietrza można sprawdzić na w Internecie, lub za niewielkie pieniądze zakupić osobisty czujnik mierzący stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w otaczającym nas powietrzu.

Po drugie. Zabezpiecz się!

Wybierając maseczkę antysmogową zwracaj uwagę na jakość filtrów - muszą zatrzymać pył PM2,5, oraz cenę użytkowania. Maseczka z dobrym filtrem poza smogiem, chroni również przed wirusami i chorobami rozprzestrzeniającymi się drogą kropelkową, pod warunkiem jednodniowego użycia. Nowa maseczka jest jałowa, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. Podczas użytkowania wewnątrz maseczki osadza się wilgoć wydychana z naszego organizmu, tworząc optymalne środowisko do rozwoju bakterii, drobno ustrojów oraz grzybów.

 
Po trzecie. Zmniejszaj koszty użytkowania

Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania maseczki. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, biegasz lub uprawiasz i inną aktywność na „świeżym powietrzu”, albo przebywasz w miejscu które często ma przekroczone dopuszczalne wartości smogu, warto rozważyć zakup maseczki wielokrotnego użytku.

Taka maska składa się z koszyczka, zaworu wydechowego oraz jednorazowych filtrów które należy codziennie wymieniać. Wybierając koszyczek zwróć uwagę na jakość i trwałość tworzywa z jakiego jest wykonany. Koszyczek musi być na tyle elastyczny, aby zapewniał długotrwałą i wygodną eksploatację. Ważna jest również trwałość i jakość zaworu wydechowego. Jest to ważny element ponieważ codziennie jest rozbierany i składany.

Zwróć uwagę na system mocujący maseczkę do twarzy. Powinien mieć możliwość regulacji, być trwały, zapewniać delikatne lecz skuteczne zamocowanie maseczki na twarzy. Kupując zapasowe filtry, zwróć uwagę czy zapewniają ochronę przed pyłem PM2,5. Na rynku istnieje sporo podobnych wizualnie półmasek, różniących się jakością filtrów co ma znaczny wpływ na cenę. Używając maseczek trochę rzadziej, warto zastanowić się nad składanymi półmaskami mieszczącymi się w kieszeni lub torebce.

Maseczki składane, sprzedawane są w opakowaniach po 10 szt. Występują również w wersji nasączonej aktywnym węglem, dzięki czemu pochłaniają również przykre zapachy. Oferta produktów chroniącym przed smogiem jest dużo szersza. Zapoznaj się z nią i wybierz produkty, które skutecznie zabezpieczą zdrowie Twoje oraz bliskich Ci osób.

Jeśli poszukujesz profesjonalnej ochrony, zapoznaj się z katalogiem Delta Plus.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?
 
 

Porównywarka

Zgłoś uwagi

Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

Rodzaj zgłoszenia

Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

Opis błędu / informacja do zgłoszenia: