Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jakie panele fotowoltaiczne są aktualnie najpopularniejsze na rynku?

rodzaje modułów fotowoltaicznych

Na rynku znajdują się różne typy i rodzaje paneli fotowoltaicznych wykonane z nieco innych materiałów. Jakie panele fotowoltaiczne są aktualnie najpopularniejsze, a które z nich przestają powoli mieć znaczenie?

Spis treści:

  1. Jak działają panele fotowoltaiczne?
  2. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
  3. Generacje paneli fotowoltaicznych - czym się charakteryzują?
  4. Jakie panele fotowoltaiczne są najpopularniejsze w 2024 roku?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne (fachowo nazywane modułami fotowoltaicznymi) przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną za pomocą tzw. efektu fotowoltaicznego. Można go podzielić na 4 etapy:

  • absorpcja promieniowania słonecznego,
  • generacja nośników ładunku,
  • ruch ładunków,
  • wyjście energii elektrycznej.

Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne składają się z płytek krzemowych o ładunku ujemnym i dodatnim umieszczonych obok siebie. Promieniowanie słoneczne wymusza ruch wolnego elektronu z płytki ujemnej i jego przepływ na płytkę o ładunku dodatnim. Ruch tworzy pole elektryczne, które przetwarzane jest na prąd stały. W takiej formie energia z paneli jest przesyłana do pozostałych części instalacji i zasilania urządzeń elektrycznych.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych to:

  • monokrystaliczne,
  • N-Type,
  • P-Type,
  • polikrystaliczne,
  • amorficzne,
  • bifacjalne.

To nie jedyne, ale najpopularniejsze typy paneli fotowoltaicznych (TOP 10 paneli do fotowoltaiki). Rodzaje konstrukcji różnią się materiałem wykorzystanym do tworzenia pojedynczych ogniw. Wpływa to na różne odcienie paneli fotowoltaicznych, a także ich niektóre właściwości. Omówmy każdy z nich.

Panele monokrystaliczne

Do produkcji ogniw wykorzystywane są pojedyncze kryształy monolitycznego krzemu (stąd nazwa - monokrystaliczne). Ogniwa tworzą wielokątne płytki o jednolitej ciemnej kolorystyce. Panele monokrystaliczne można poznać właśnie po czarnej barwie i gładkiej powierzchni. Tego rodzaju ogniwa fotowoltaiczne mają wysoką sprawność na poziomie przekraczającym 20%. Najlepiej sprawdzają się w instalacjach, które dysponują niewielką ilością wolnej przestrzeni. Dobrze pracują na stanowiskach mocno nasłonecznionych bez zacienienia.

Panele polikrystaliczne

Możesz je rozpoznać po niebieskiej barwie i połyskujących panelach. Do produkcji ogniw wykorzystuje się kilka kryształów krzemu o równym kwadratowym kształcie. Panele polikrystaliczne mają sprawność na poziomie 14 do 18%, dlatego dla uzyskania odpowiedniej mocy instalacji potrzeba więcej miejsca na ekrany. Jednak świetnie radzą sobie w obszarach nieco zacienionych i przy niskim nasłonecznieniu.

Panele amorficzne

To najtańszy z prezentowanych typów paneli fotowoltaicznych. Do ich produkcji wykorzystuje się krzem amorficzny, czyli nieskrystalizowany. To przekłada się na bardzo niską sprawność na poziomie zaledwie kilku procent. Panele z biegiem czasu tracą sprawność, dlatego ich żywotność często określa się na 10 lat. Amorficzna budowa ogniw sprawia, że panele są lekkie i stosunkowo elastyczne. Z reguły wykorzystywane są w instalacjach umieszczanych na elewacji budynku.

Panele bifacjalne

Panele bifacjalne to odmiana monokrystalicznych, które w odróżnieniu od typowych paneli tylną stronę mają zabezpieczoną warstwą szkła, a nie folią. Taka budowa sprawia, że możliwe jest docierania promieniowania słonecznego również z drugiej strony modułu, co daje dodatkową produkcję energii. Panele bifacjalne zastosowane na odpowiedniej konstrukcji dają możliwość zwiększenia produkcji nawet o kilkanaście procent. Wartość ta uzależniona jest od lokalnych warunków, możliwości dotarcia promieniowania, czy też odbicia promieniowania od podłoża. Tu umówiliśmy bardziej szczegółowo ten typ paneli (Co to są panele fotowoltaiczne bifacial + przykłady zastosowania na świecie).

Generacje paneli fotowoltaicznych - czym się charakteryzują?

Poza wymienionymi wcześniej typami ogniw, rodzaje paneli fotowoltaicznych można podzielić też na podstawie generacji ich produkcji. To umowna nazwa opierająca się przede wszystkim na typie materiału wykorzystywanego do produkcji.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, biorąc pod uwagę generację ich produkcji? Wyróżnia się trzy, do których zaliczanych jest kilka typów paneli:

  • Generacja pierwsza - do niej zalicza się przedstawione wyżej panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Są obecnie najbardziej wydajne i najskuteczniejsze w instalacjach domowych, a także przystępne cenowo.
  • Generacja druga - w niej znalazły się panele amorficzne i panele cienkowarstwowe wykonane z tellurku kadmu (CdTe). Ich największą zaletą jest niewielka grubość, co wpływa na niską wagę i daje możliwość montażu na elewacji. Panele amorficzne są też stosunkowo tanie, jednak znacznie mniej wydajne od paneli pierwszej generacji.
  • Generacja trzecia - zalicza się do nich barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne, a także panele polimerowe. O ile te pierwsze, czasami wykorzystywane są jako przeszklenia, to panele polimerowe obecnie w naszym kraju praktycznie nie są spotykane. Są stosunkowo drogie i mniej wydajne, od monokrystalicznych. Jednak to z nimi wiąże się największe nadzieje na przyszłość i na nich prowadzi najbardziej zaawansowane prace badawcze.
farma paneli fotowoltaicznych

Jakie panele fotowoltaiczne są najpopularniejsze w 2024 roku?

W ostatnim czasie na uwagę zasługują coraz bardziej popularne panele określane jako N-type. N-type charakteryzuje się nieco inną budową samego ogniwa związaną z domieszką fosforu, który ma o jeden elektron więcej niż krzem, co powoduje, że przepływ energii wymuszony jest nadmiarem wolnych elektronów. Technologia ta umożliwia osiągnięcie większej sprawności panelu, a dzięki szerszemu zastosowaniu, staje się coraz tańsza. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr.

Wcześniej dominującą technologią były P-type, ta jednak osiągnęła już szczyt swoich możliwości rozwoju i sukcesywnie zastępowane są technologią N-type.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru paneli, skontaktuj się z nami bezpośrednio, pisząc na adres oze@tim.pl lub skorzystaj z dedykowanego konfiguratora.


fotowoltaika